Treść główna

Akumulator do fotowoltaiki – cechy, zalety, działanie

Każdego roku w Polsce coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych. Jest to rozwiązanie ekologiczne, ale również wyjątkowo opłacalne. Jednakże ze względu na panujący w naszym kraju klimat, same panele nie zawsze wystarczą, aby wytworzyć odpowiednią ilość prądu. Z pomocą przychodzi akumulator do fotowoltaiki. Na czym polega jego działanie?

Czym jest akumulator do fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które nie produkują stale tyle samo energii. Najwięcej uzyskujemy jej podczas słonecznych dni latem, których w Polsce jest w ujęciu rocznym stosunkowo niewiele. W pochmurne dni również generują prąd, ale w znacznie mniejszych ilościach. Z tego powodu nadwyżkę energii uzyskaną w lecie przesyłamy do sieci energetycznej, aby w trakcie nocy czy zimą, móc skorzystać z potrzebnej nam energii. W przedstawiony sposób działa system on-grid. Jednakże w sytuacji, gdy chcemy pełnej niezależności od sieci i zabezpieczenia przed losowymi wypadkami, np. awarią po stronie elektrowni, mamy do wyboru inną opcję.

Coraz większą popularnością cieszy się instalacja hybrydowa, której obowiązkowym komponentem jest akumulator do fotowoltaiki. Działa on na zasadzie magazynu nadwyżki energii, która jest bezpiecznie gromadzona, a następnie przekazywana z powrotem gospodarstwu domowemu w sytuacji niedoboru. Zwiększa to sprawność i funkcjonalność instalacji fotowoltaicznej w skali roku nawet o kilka procent, zapewniając przy tym użytkownikom pełną niezależność.

Rodzaje akumulatorów do fotowoltaiki

Decydując się na opcję dodatkowego magazynowania energii należy się zastanowić, jaki akumulator do fotowoltaiki będzie najlepszy w danym przypadku, aby inwestycja była w pełni opłacalna i jak najbardziej wydajna. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są akumulatory LiFePO4, charakteryzujące się szybkim ładowaniem, dużą pojemnością, mniejszą wagą oraz przystosowaniem do wielu cykli ładowania i rozładowania. Na rynku dostępne są również akumulatory żelowe, cechujące się wysoką sprawnością ładowania, jednakże źle znoszą głębokie rozładowanie, trwające dłużej niż dobę. Nie poleca się akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które kuszą stosunkowo niską ceną, ale jednocześnie źle znoszą nawet częściowe rozładowanie.

Należy pamiętać, iż wybór akumulatora to inwestycja na lata, dlatego ważne jest, aby był jak najlepiej przystosowany do naszego gospodarstwa domowego. Z pomocą przychodzą specjaliści i przedstawiciele producentów, którzy dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu są w stanie dobrać nie tylko rodzaj, ale i pojemność urządzenia. Bowiem akumulator do fotowoltaiki 5kWh czy 10kWh to znaczna różnica. Dlatego wybór musi być podyktowany rocznym zużyciem prądu i pozostałymi istotnymi parametrami.

Szybki kontakt Zamów ofertę