Treść główna

Czy magazyny energii dla fotowoltaiki są opłacalne?

Dzięki instalacji fotowoltaicznej jesteśmy w stanie być praktycznie samowystarczalni, jeżeli chodzi o zaspokojenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Jednak, aby móc korzystać z pełni jej potencjału, musimy wyposażyć się w odpowiednie magazyny energii dla fotowoltaiki, czyli specjalne urządzenia „zbierające” nadwyżki wytworzonego prądu.

Dlaczego warto się zaopatrzyć w magazyny energii dla fotowoltaiki ? 

Dzięki własnym magazynom możemy spokojnie gromadzić niewykorzystywaną energię, by wykorzystać ją w czasie, kiedy potrzeby będą znacznie wyższe. Ponieważ magazyny energii dla fotowoltaiki umożliwiają gromadzenie energii w miejscu jej wytworzenia, unikamy w ten sposób dodatkowych kosztów związanych z przesyłaniem energii z sieci energetycznej. Oczywiście, koszt instalacji magazynu zwiększy koszty instalacji całego systemu, jednak jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Ponadto pamiętajmy, że niezależność jest bezcenna. Tak naprawdę nie wiemy, w jakim kierunku podąży rozwój fotowoltaiki w Polsce, a możliwość samodzielnego odkładania nadwyżek może uratować w przyszłości niejeden budżet.

Jak działają magazyny energii dla fotowoltaiki?

Akumulatory pobierają energię zgromadzoną za dnia, a po rozładowaniu ładują się ponownie. Magazyny przechowują prąd stały, który trafia do nich bezpośrednio z paneli, a ilość magazynowanej energii zależy od pojemności danego akumulatora. Nowoczesne magazyny energii dla fotowoltaiki składają się z modułów, dlatego ich pojemność może być praktycznie nieograniczona.

Najpopularniejszym rodzajem magazynu gromadzenia energii jest akumulator. Na polskim rynku dostępne są akumulatory litowo-jonowe, kwasowo-ołowiane, litowo-polimerowe, a także litowo-żelazowo-fosforanowe. Z uwagi na swoją trwałość, bezpieczeństwo i wygodę, obecnie najczęściej wykorzystywane są akumulatory litowo-jonowe oraz litowo-żelazowo-fosforowe. O ich wyższości nad pozostałymi świadczy również fakt, że można je rozładować w 100%, co oznacza, że oddają nam całość nagromadzonej energii.

Może Cię zainteresować:  Fotowoltaika – dofinansowanie w 2022 roku

Może Cię zainteresować również:

O czym powinniśmy pamiętać, inwestując w magazyny energii dla fotowoltaiki?

Pamiętajmy, że zbyt duży magazyn może być równie nieopłacalny, co jego brak. Niewykorzystywana i niepotrzebnie gromadzona energia skraca żywotność akumulatora. Zaleca się, aby rozładowywać akumulatory w 100% przed ponownym ładowaniem, dlatego projektując system fotowoltaiczny weźmy pod uwagę realną wielkość zużywanej przez nas energii. Szacując ilość zużywanej i produkowanej energii pamiętajmy, że waha się ona w zależności od pory roku, a opłacalny magazyn musi działać w pełni przez cały czas.

5/5 - (1 vote)
Szybki kontakt Zamów ofertę