Temat domów energooszczędnych i pasywnych wraca jak bumerang co jakiś czas, zwykle za sprawą zmian w prawie unijnym. Nie da się ukryć, że jednym z filarów działalności Unii Europejskiej jest znaczące zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na skalę jeśli nie globalną, to chociaż całego kontynentu. Pomóc mają w tym liczne dotacje skierowane do inwestorów, którzy mają zamiar zbudować lub zmodernizować nieruchomości, tak aby spełniały nowe standardy energetyczne. Dofinansowanie do domu energooszczędnego lub pasywnego przysługuje w różnych sytuacjach, a zyskać można bardzo wysokie kwoty – nawet do 50 tys. zł brutto!
Aktualne programy dofinansowań
Sytuacja jest dynamiczna – na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiły się nowe programy dofinansowań, a inne zostały zakończone. W 2021 roku Polacy mogą skorzystać z kilkudziesięciu programów, których pełną listę można znaleźć na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie do domu energooszczędnego możemy uzyskać na różne sposoby, a na szczególną uwagę zasługują dwa z nich, które omówimy szerzej. Są to:
- Program Mój Prąd 3.0
- Program Czyste Powietrze
Mój Prąd 3.0 – dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych
Decyzja o zamontowaniu przydomowej elektrowni słonecznej to stworzenie sytuacji, w której wygrywają wszyscy – osoba, która podjęła taką decyzję, zapewnia sobie i swoim domownikom niezawodne i tanie źródło energii, a wszyscy wokół korzystają z czystszego powietrza. W dłuższej perspektywie i na szerszą skalę jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale także prozdrowotne i odpowiedzialne społecznie. Wiąże się z tym jednak pewien problem – chodzi o pozyskanie środków na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej. Wspomniane we wstępie przepisy unijne pociągnęły za sobą powstanie programów mających na celu wsparcie osób, które chcą przejść na energię pozyskiwaną z OZE.
Już 1 lipca 2021 r. rusza nabór wniosków o dodatkowe środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w ramach trzeciej edycji programu Mój Prąd. Oznacza to, że każda osoba fizyczna planująca montaż paneli fotowoltaicznych, może uzyskać dofinansowanie.
Szczegóły dofinansowania w programie Mój Prąd 3.0
Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci uzyskać dofinansowanie na dom energooszczędny – w tym na instalację fotowoltaiczną – w formie najczęściej zadawanych pytań.
- Kto może skorzystać z dofinansowania?
Programem objęte są te osoby fizyczne, które mają zamiar stworzyć w swoim domu instalację fotowoltaiczną. Istotne jest jednak to, kiedy poniosły koszty z tym związane. Program „Mój Prąd” będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r. - Kiedy można składać wnioski?
Prosumenci programu mogą zgłaszać się już od 1 lipca 2021 – nabór potrwa do 20 grudnia 2021 lub do wyczerpania środków. Warto złożyć wniosek tak szybko, jak to możliwe. - Złożyłem wniosek do drugiej edycji programu, ale zabrakło środków. Czy mój wniosek przechodzi do obecnej edycji?
Nie – musisz złożyć nowy wniosek. - Jak złożyć wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej?
Odwiedź stronę www.mojprad.gov.pl/ by złożyć wniosek online (wymagany Profil Zaufany). Wniosek indywidualny można złożyć tylko elektronicznie. - Na co można przeznaczyć środki uzyskane w programie Mój Prąd 3.0?
Na zakup oraz montaż elektrowni przydomowej, w tym ogniwa fotowoltaiczne, niezbędne narzędzia czy usługi montażowe. - Do kiedy mogę wydać przyznane środki?
Otrzymane środki musisz wydać przed 31 grudnia 2023 r. - Jakie parametry może mieć dofinansowana instalacja?
Programem objęte będą instalacje o mocy od 2 do 10 kW, które będą zaopatrywały w energię gospodarstwo domowe wnioskodawcy. - Na jaką kwotę dofinansowania mogę liczyć?
W chwili obecnej nie ujawniono maksymalnej wysokości kwoty dotacji. Doświadczenie poprzednich edycji programu Mój Prąd każde jednak sądzić, że kwota ta nie przekroczy 5 000 zł lub 50% kosztów inwestycji.
Program Czyste Powietrze
Drugi z omawianych programów ma wesprzeć te osoby, które planują modernizację posiadanych nieruchomości, aby uzyskać nowoczesne i efektywne źródło ciepła. Dofinansowanie do domu energooszczędnego w tym przypadku przyjmuje formę dopłat do wymiany pieców, zakup pomp ciepła, rekuperacji itd.
Celem programu jest ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych przez gospodarstwa domowe korzystające z nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe. W 2020 roku program uległ zmianom, dlatego nawet jeżeli pamiętasz zasady rządzące programem sprzed maja 2020, warto sprawdzić, jak obecnie wyglądają założenia Czystego Powietrza.
Szczegóły dofinansowania w programie Czyste Powietrze
- Kto może skorzystać z programu?
Osoby fizyczne, które chcą zmodernizować energetycznie posiadany dom lub inną nieruchomość, na którego budowę wydano pozwolenie jeszcze przed 2015 r. - Kiedy mogę złożyć wniosek?
Program Czyste Powietrze już trwa, a wnioski składać można do 30 czerwca 2027 roku. - Jak złożyć wniosek?
Możesz złożyć wniosek online na stronie NFOŚiGW – zalogujesz się przez Profil Zaufany, wybierając opcję “Zarejestruj” w ramce Węzeł Krajowy / login.gov.pl lub wpisując swoje dane logowania, jeżeli jesteś już użytkownikiem Generatora wniosków o dofinansowanie. Wniosek można także pobrać ze strony w formie pliku .pdf i dostarczyć w wersji papierowej do właściwego WFOŚiGW. - Na co mogę przeznaczyć pozyskane środki?
Na ocieplenie domu, energooszczędną stolarkę otworową, wymianę ogrzewania, rekuperację, modernizację lub zakup nowej pompy ciepła, docieplenie przegród wewnętrznych i zewnętrznych. Ważne: program od maja 2020 nie przewiduje wsparcia dla nowych domów, a jedynie dla modernizacji już istniejących.