Treść główna

Dofinansowanie do domu energooszczędnego i pasywnego

Temat domów energooszczędnych i pasywnych wraca jak bumerang co jakiś czas, zwykle za sprawą zmian w prawie unijnym. Nie da się ukryć, że jednym z filarów działalności Unii Europejskiej jest znaczące zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na skalę jeśli nie globalną, to chociaż całego kontynentu. Pomóc mają w tym liczne dotacje skierowane do inwestorów, którzy mają zamiar zbudować lub zmodernizować nieruchomości, tak aby spełniały nowe standardy energetyczne. Dofinansowanie do domu energooszczędnego lub pasywnego przysługuje w różnych sytuacjach, a zyskać można bardzo wysokie kwoty – nawet do 50 tys. zł brutto!

Aktualne programy dofinansowań

Sytuacja jest dynamiczna – na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiły się nowe programy dofinansowań, a inne zostały zakończone. W 2021 roku Polacy mogą skorzystać z kilkudziesięciu programów, których pełną listę można znaleźć na stronach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie do domu energooszczędnego możemy uzyskać na różne sposoby, a na szczególną uwagę zasługują dwa z nich, które omówimy szerzej. Są to:

 • Program Mój Prąd 3.0
 • Program Czyste Powietrze

Mój Prąd 3.0 – dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych

Decyzja o zamontowaniu przydomowej elektrowni słonecznej to stworzenie sytuacji, w której wygrywają wszyscy – osoba, która podjęła taką decyzję, zapewnia sobie i swoim domownikom niezawodne i tanie źródło energii, a wszyscy wokół korzystają z czystszego powietrza. W dłuższej perspektywie i na szerszą skalę jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale także prozdrowotne i odpowiedzialne społecznie. Wiąże się z tym jednak pewien problem – chodzi o pozyskanie środków na zainstalowanie instalacji fotowoltaicznej. Wspomniane we wstępie przepisy unijne pociągnęły za sobą powstanie programów mających na celu wsparcie osób, które chcą przejść na energię pozyskiwaną z OZE.

Może Cię zainteresować:  Fotowoltaika a ogrzewanie domu – czy to się opłaca?

Już 1 lipca 2021 r. rusza nabór wniosków o dodatkowe środki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w ramach trzeciej edycji programu Mój Prąd. Oznacza to, że każda osoba fizyczna planująca montaż paneli fotowoltaicznych, może uzyskać dofinansowanie.

Szczegóły dofinansowania w programie Mój Prąd 3.0

Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą Ci uzyskać dofinansowanie na dom energooszczędny – w tym na instalację fotowoltaiczną – w formie najczęściej zadawanych pytań.

 1. Kto może skorzystać z dofinansowania?
  Programem objęte są te osoby fizyczne, które mają zamiar stworzyć w swoim domu instalację fotowoltaiczną. Istotne jest jednak to, kiedy poniosły koszty z tym związane. Program „Mój Prąd” będzie finansowany ze środków unijnych z instrumentu, w którym koszty kwalifikowane stanowią wydatki poniesione w okresie od 1.02.2020 r. do 31.12.2023 r.
 2.  Kiedy można składać wnioski?
  Prosumenci programu mogą zgłaszać się już od 1 lipca 2021 – nabór potrwa do 20 grudnia 2021 lub do wyczerpania środków. Warto złożyć wniosek tak szybko, jak to możliwe.
 3. Złożyłem wniosek do drugiej edycji programu, ale zabrakło środków. Czy mój wniosek przechodzi do obecnej edycji?
  Nie – musisz złożyć nowy wniosek.
 4. Jak złożyć wniosek o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej?
  Odwiedź stronę www.mojprad.gov.pl/ by złożyć wniosek online (wymagany Profil Zaufany). Wniosek indywidualny można złożyć tylko elektronicznie.
 5.  Na co można przeznaczyć środki uzyskane w programie Mój Prąd 3.0?
  Na zakup oraz montaż elektrowni przydomowej, w tym ogniwa fotowoltaiczne, niezbędne narzędzia czy usługi montażowe.
 6.  Do kiedy mogę wydać przyznane środki?
  Otrzymane środki musisz wydać przed 31 grudnia 2023 r.
 7. Jakie parametry może mieć dofinansowana instalacja?
  Programem objęte będą instalacje o mocy od 2 do 10 kW, które będą zaopatrywały w energię gospodarstwo domowe wnioskodawcy.
 8. Na jaką kwotę dofinansowania mogę liczyć?
  W chwili obecnej nie ujawniono maksymalnej wysokości kwoty dotacji. Doświadczenie poprzednich edycji programu Mój Prąd każde jednak sądzić, że kwota ta nie przekroczy 5 000 zł lub 50% kosztów inwestycji.
Może Cię zainteresować:  Instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw – co warto o nich wiedzieć?

Program Czyste Powietrze

Drugi z omawianych programów ma wesprzeć te osoby, które planują modernizację posiadanych nieruchomości, aby uzyskać nowoczesne i efektywne źródło ciepła. Dofinansowanie do domu energooszczędnego w tym przypadku przyjmuje formę dopłat do wymiany pieców, zakup pomp ciepła, rekuperacji itd. 

Celem programu jest ograniczenie zanieczyszczeń emitowanych przez gospodarstwa domowe korzystające z nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe. W 2020 roku program uległ zmianom, dlatego nawet jeżeli pamiętasz zasady rządzące programem sprzed maja 2020, warto sprawdzić, jak obecnie wyglądają założenia Czystego Powietrza.

Szczegóły dofinansowania w programie Czyste Powietrze

 1. Kto może skorzystać z programu?
  Osoby fizyczne, które chcą zmodernizować energetycznie posiadany dom lub inną nieruchomość, na którego budowę wydano pozwolenie jeszcze przed 2015 r.
 2. Kiedy mogę złożyć wniosek?
  Program Czyste Powietrze już trwa, a wnioski składać można do 30 czerwca 2027 roku.
 3. Jak złożyć wniosek?
  Możesz złożyć wniosek online na stronie NFOŚiGW – zalogujesz się przez Profil Zaufany, wybierając opcję “Zarejestruj” w ramce Węzeł Krajowy / login.gov.pl lub wpisując swoje dane logowania, jeżeli jesteś już użytkownikiem Generatora wniosków o dofinansowanie. Wniosek można także pobrać ze strony w formie pliku .pdf i dostarczyć w wersji papierowej do właściwego WFOŚiGW.
 4. Na co mogę przeznaczyć pozyskane środki?
  Na ocieplenie domu, energooszczędną stolarkę otworową, wymianę ogrzewania, rekuperację, modernizację lub zakup nowej pompy ciepła, docieplenie przegród wewnętrznych i zewnętrznych. Ważne: program od maja 2020 nie przewiduje wsparcia dla nowych domów, a jedynie dla modernizacji już istniejących.

 

Oceń ten post
Szybki kontakt Zamów ofertę