Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko świetne rozwiązanie dla gospodarstw domowych i osób prywatnych. Mogą z niego skorzystać również przedsiębiorcy. Jak uzyskać dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm i czy warto iść w tym kierunku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm – czy to się opłaca?
O dużych oszczędnościach wynikających z instalacji domowej elektrowni nie trzeba nikogo przekonywać. Okazuje się jednaj, że z fotowoltaiki zdecydowanie częściej korzystają osoby prywatne. Chociaż przedsiębiorcy też mogą czerpać z niej ogromne zyski, to relatywnie niewielu się na to decyduje. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie EFL S.A., zaledwie 4% firm wybiera OZE.
Jednym z najczęściej wymienianych powodów, dla których przedsiębiorcy rezygnują z instalacji paneli fotowoltaicznych, są duże koszty i długi czas zwrotu inwestycji. Na niższe ceny ogniw nie ma co liczyć. Złotówka jest słaba, ceny surowców ciągle idą w górę, a problemy logistyczne, które pojawiły się w czasie pandemii, wciąż dają się we znaki. Doskonałym rozwiązaniem może być dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm. Programów wsparcia jest naprawdę wiele, a jednocześnie stosunkowo łatwo z nich skorzystać.
Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm – obowiązujące formy wsparcia w 2022
Zacznijmy od tego, że w Polsce znajdziemy kilkanaście różnych form wsparcia przy zakupie systemów PV. Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm może obejmować programy realizowane na terenie całej Polski, ale poszczególne miasta czy województwa również oferują dotacje dostępne dla przedsiębiorców. By znaleźć najbardziej optymalną formę wsparcia, warto rozważyć różne opcje.
Ogólnopolskie dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm to:
- Energia Plus – duży projekt, który pozwala uzyskać pożyczkę na kwotę od pół miliona do 300 milionów złotych. Nie może jednak przekraczać 80% ogólnie poniesionych kosztów.
- Biznesmax – wsparcie dla przedsiębiorców do 2,5 mln euro, jednak nie więcej niż 80% kwoty kredytu.
Dofinansowanie do fotowoltaiki w wybranych regionach:
- Dotacja warszawska dla województwa mazowieckiego.
- Eko Klimat dla województwa kujawsko-pomorskiego.
- Ochrona Atmosfery dla województwa świętokrzyskiego.
- 50 kW dla województwa śląskiego.
Trzeba też powiedzieć, że dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm najczęściej przyjmuje formę pożyczki. W programie jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie finansowe, jednak użyczoną kwotę trzeba będzie zwrócić (co stanowi podstawowe rozróżnienie pomiędzy dotacjami udzielanymi dla osób prywatnych i przedsiębiorców). Niemniej jednak, w dalszym ciągu jest to dobre rozwiązanie dla firm, których nie stać na tak duży wydatek, a w perspektywie czasu chciałyby oszczędzać na rachunkach za prąd.