Treść główna

Fotowoltaika 4 kW – jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań

Instalacje fotowoltaiczne mają różną moc, w zakresie od 0,5 kW do setek kW. Jednak wśród instalacji montowanych w gospodarstwach domowych moc ta przyjmuje zwykle dosyć podobne wartości. Do popularnych wyborów należy instalacja fotowoltaiczna 4 kW. Zaspokaja ona potrzeby średniego gospodarstwa domowego. Co warto wiedzieć na temat fotowoltaiki 4 kW?

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW, czyli jaka?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej kwestii, czyli tego czym jest instalacja fotowoltaiczna 4 kW. Otóż wartość 4 kW oznacza, że dana instalacja w idealnych warunkach jest w stanie wytwarzać w danym momencie maksymalnie 4 kW energii elektrycznej. Dlaczego jest to tak ważny wskaźnik? Kluczowa jest ilość wyprodukowanej energii w skali roku w kWh. W Polsce roczna produkcja to ok. 1000kWh z każdego 1kW. W ciągu roku instalacja powinna wyprodukować tyle kWh ile zużywa się w tym czasie w gospodarstwie domowym.

Przyjrzyjmy się również nieco bliżej temu, jak działa instalacja fotowoltaiczna 4 kW. Otóż każda instalacja fotowoltaiczna zawiera panele słoneczne. Pojedynczy panel jest zbudowany z ogniw, zawierających półprzewodnikowe płytki ze złączami P-N. Dzięki zamkniętemu obwodowi w ogniwie powstaje energia wskutek oddziaływania promieni słonecznych. Pojedyncze ogniwo generuje od 1 do nawet 7 W. Pojedynczy panel posiada dziesiątki lub nawet setki ogniw, dzięki czemu wytwarza energię o mocy nawet ponad 400 W. Im mocniejszy pojedynczy panel, tym mniej ich potrzeba do stworzenia instalacji słonecznej 4 kW.

Fotowoltaika 4 kW – niezbędny sprzęt i przestrzeń

Marzy Ci się niezależność energetyczna? W przypadku gospodarstwa domowego bardzo prawdopodobne, że zapewni Ci ją właśnie fotowoltaika 4 kW. Standardowa instalacja fotowoltaiczna 4 kW to:

  • 9-12 paneli, np. panele Longi, panele LG, panele Risen (aktualnie stosuje się panele 370-450W),
  • falownik, np. falownik Huawei, falownik Sofar, inwerter Fronius, inwerter Solaredge,
  • okablowanie,
  • częścią instalacji może być także magazyn energii.

Jak już wspomnieliśmy, wymagana liczba paneli jest zależna od mocy każdego z nich. Jeśli zdecydujesz się na wyjątkowo mocne panele 400 W, wystarczy ich ok. 10, aby stworzyć instalację fotowoltaiczną 4 kW. Jednak przy mocy pojedynczego panelu wynoszącej 300 W, będziesz potrzebował co najmniej 14 paneli. Wyliczenia w tej kwestii nie są dokładne, ponieważ panele w zasadzie nigdy nie działają ze 100% skutecznością. Warto w tym miejscu zauważyć, że tracą one swoją efektywność z czasem. Ponadto wpływ na pracę paneli mają takie czynniki, jak: zacienienie, zanieczyszczenia w powietrzu i na panelach, zachmurzenie, nachylenie modułów i wiele więcej.

 

Nieodłącznym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest też falownik, czyli inaczej – inwerter. Mowa o urządzeniu zmieniającym prąd stały w prąd zmienny. Od sprawności falownika w dużej mierze zależy efektywność pracy całej instalacji. Jest to sprzęt, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać, ponieważ poniekąd stanowi „serce” całej instalacji. Aby fotowoltaika 4 kW mogła zapewniać dostęp do energii elektrycznej, falownik musi rozdysponować ją do instalacji elektrycznej. Aby uniknąć zbędnych kosztów, związanych z koniecznością wymiany poszczególnych elementów instalacji, warto zainwestować w wysokiej jakości okablowanie. W ten sposób inwestycja w fotowoltaikę 4 kW będzie wyższa, jeśli chodzi o jednorazowy wydatek, jednak w dłuższej perspektywie okaże się bardziej opłacalna.

Dla kogo instalacja fotowoltaiczna 4 kW?

W przypadku takich inwestycji jak fotowoltaika 4 kW, sam koszt ma mniejsze znaczenie niż różnica pomiędzy kosztem a oszczędnością. Zysk jest w tym przypadku zależny od dwóch głównych czynników:

  • Zużycie energii przed montażem instalacji – im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym większy potencjalny zysk dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej.
  • Ilość wykorzystanej energii wytwarzanej przez instalację – zaopatrując się w niewystarczająco mocną instalacje, nadal trzeba płacić rachunki za prąd sieciowy. Natomiast zbyt mocna instalacja to marnotrawstwo środków i wydłużenie okresu zwrotu z inwestycji.

Dlaczego akurat w tym paragrafie postanowiliśmy wspomnieć o powyższych kwestiach? Otóż mają one kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedzi na pytanie, dla kogo instalacja fotowoltaiczna 4 kW będzie odpowiednim rozwiązaniem. Przede wszystkim jest to opcja odpowiednia dla obiektów o zbliżonym do 4 kW zapotrzebowaniu energetycznym.  Radzimy, aby zachować pewien zapas, a więc zdecydować się na wybór fotowoltaiki o mocy nieznacznie przekraczającej zapotrzebowanie. Mówiąc o zapotrzebowaniu, mamy na myśli sumaryczną ilość energii użytkowaną w jednym momencie przez urządzenia elektryczne w gospodarstwie. Im więcej urządzeń działa w danej chwili, tym większe zużycie energii. Należy jednak pamiętać, że poszczególne urządzenia pobierają odmienną ilość energii. Poniżej przedstawiamy najpowszechniejszy sprzęt domowy i jego średnie zapotrzebowanie energetyczne, przy czym takie podejście do doboru ma sens tylko wtedy, jeśli robimy instalację np. w domku letniskowym, gdzie nie ma zwykłego zasilania i robimy instalację z akumulatorami:

  • Duża lodówka – 60-70 W
  • Pralka – 100-11 W
  • Mikrofalówka – 850-900 W,
  • Odkurzacz – 1100-1200 W,
  • Żelazko 2800 – 2900 W,
  • Piekarnik elektryczny – 3800-3900 W.

Aby zdecydować, jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać, trzeba obliczyć przeciętne zapotrzebowanie energetyczne. Trzeba pamiętać, że nie jest istotne ile zużywamy w danej chwili, ale w ciągu roku. Należy zatem zsumować wymagania wszystkich sprzętów, które bywają użytkowane jednocześnie. Nie wiesz, jak to zrobić? Chętnie Ci pomożemy i określimy, czy fotowoltaika 4 kW to dla Ciebie właściwe rozwiązanie.

Fotowoltaika 4 kW jako inwestycja w przyszłość

Najczęściej wybiera się instalację o mocy spełniające aktualne potrzeby. Jednak czasami warto zdecydować się na nieco większą moc. Po pierwsze powinieneś brać pod uwagę, że instalacja fotowoltaiczna 4 kW w rzeczywistości może produkować nieco mniej energii. Wynika to – jak wcześniej wspomniano – z możliwego zanieczyszczenia powietrza i paneli, zacienienia, zachmurzenia, nachylenia paneli i wielu innych czynników. Przede wszystkim jednak powinieneś się zdecydować na mocniejszą instalację, jeśli masz świadomość, że w niedalekiej przyszłości Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną ulegnie zwiększeniu. Jakie mogą być jego przyczyny?

Jedną z nich jest zwiększenie liczby domowników. Jednak większe zapotrzebowanie na energię to także np. efekt uruchomienia pompy ciepła do ogrzewania domu lub wody. Oczywiście zawsze istnieje możliwości rozbudowy instalacji po pojawieniu się większego zapotrzebowania. Jednak jest to rozwiązanie mniej opłacalne. Im większa moc montowanej instalacji, tym niższa cena montażu i zakupu 1 kW.

Fotowoltaika 4 kW bardziej opłacalna dzięki magazynom energii

Instalacja fotowoltaiczna działa nierównomiernie, w zależności od aktualnego nasłonecznienia. Dlatego bywają okresy produkcji przewyższającej aktualne zapotrzebowanie, jak i takie, gdy jest odwrotnie. Aby uniknąć marnotrawstwa energii oraz przerw w dostępie do niej, warto zainwestować w prywatny magazyn energii. Niewykorzystana energia będzie do niego odprowadzana, skąd będzie można ją odebrać w dowolnej chwili. Oferujemy zarówno akumulatory zasilane prądem stałym, jak i prądem przemiennym. Godne uwagi są również magazyny umożliwiające wykorzystanej energii do podgrzewania wody. To jeszcze większa niezależność energetyczna!

Alternatywne rozwiązanie stanowi podłączenie instalacji do sieci energetycznej. Możliwe jest oddawanie nadwyżki do sieci, a następnie jej odbiór. Od kwietnia 2022 roku zaczyna jednak obowiązywać nowelizacja ustawy, zgodnie z którą będzie trzeba płacić za odbieraną energię..

Fotowoltaika 4 kW – koszt zależny od wielu czynników

Aby określić, ile będzie kosztował zakup elementów instalacji, trzeba uwzględnić wiele czynników. Wbrew pozorom instalacja fotowoltaiczna 4 kW nie zawsze kosztuje tyle samo. Zatem jeśli chodzi o fotowoltaikę 4 kW, koszt zależy od takich czynników, jak:

  • Miejsce montażu – dach lub grunt. Założenie instalacji na dachu jest tańsze, ponieważ umieszczenie jej na gruncie wymaga wykonania dodatkowych prac przygotowawczych. Chodzi tutaj nie tylko o przygotowanie gruntu, ale również konstrukcji wspornikowej.
  • Rodzaj paneli – wyróżniamy panele mono- i polikrystaliczne, klasyczne i full black, glass-glass oraz wiele innych rodzajów. W zależności od wybranego typu paneli inny jest koszt ich zakupu, mimo tej samej mocy.
  • Jakość paneli – zarówno dotycząca wykorzystanych komponentów, jak i wykonania. Im wyższa jakość, tym dłuższa trwałość modułów, wyższa wydajność i mniejsza utrata efektywności wraz z czasem użytkowania.
  • Jakość pozostałych elementów instalacji – poszczególne inwertery czy też okablowanie, również różnią się pod względem parametrów działania oraz trwałości, a tym samym także ceny.
  • Jakość obsługi – na rynku nie brakuje ultra tanich firm, oferujących wykonanie fotowoltaiki 4 kW. Jednak przesadnie niskie ceny sugerują niski poziom wykonania montażu, problemy z ewentualną reklamacją i szereg innych niedogodności.
  • Usługi dodatkowe – warto pozbyć się problemu z serwisowaniem instalacji fotowoltaicznej, zlecając to zadanie specjalistom.

Fotowoltaika 4 kW i jej rzeczywisty koszt

Jak przekonywaliśmy powyżej, koszt fotowoltaiki 4 kW jest uzależniony od wielu czynników. Spróbujmy jednak oszacować średnią cenę. Obecnie koszt każdego 1 kW instalacji waha się od 4000 do 6000 zł. Jednak im większa moc całej instalacji, tym mniejszy koszt w przeliczeniu na 1 kW. W praktyce oznacza to, że fotowoltaika 4 kW to koszt ok. 20 000 zł. Zakładając, że instalacja o takiej mocy niemal idealnie odpowiada zapotrzebowaniu energetycznemu gospodarstwa domowego, a wszystkie panele pracują z maksymalną efektywnością, inwestycja może się zwrócić nawet po 6 latach.

Instalacja fotowoltaiczna 4 kW to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku gospodarstw domowych. Niemniej jednak na żadne rozwiązanie nie należy decydować się w ciemno. Jeśli chcesz wiedzieć, która z dostępnych opcji jest dla Ciebie najlepsza, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy, jakie jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne i podpowiemy, jaką instalację fotowoltaiczną zamontować.

Szybki kontakt Zamów ofertę