Treść główna

Fotowoltaika a ogrzewanie domu – czy to się opłaca?

Jakie możliwości daje fotowoltaika? Ogrzewanie domu jest z pewnością jedną z nich. Pozostaje tylko pytanie, czy taki zabieg się opłaca. Sezon grzewczy to dla wielu gospodarstw czas dużych wydatków, a nieustannie rosnące rachunki za prąd motywują wielu z nas do poszukiwania alternatywnych źródeł energii. I jak się okazuje, instalację fotowoltaiczną można wykorzystać również do ogrzewania domu.

Jak to działa?

Do dziś pokutuje mit, że zima w Polsce nie sprzyja instalacjom fotowoltaicznym. Często wydaje się nam, że w tym okresie panele nie są w stanie wygenerować na tyle dużo prądu, aby zasilić wszystkie urządzenia elektryczne, nie wspominając o przekształceniu energii na ogrzewanie. To zupełnie błędne założenie, a przy dobrym dopasowaniu mocy paneli prąd z odnawialnych źródeł możemy efektywnie wykorzystać przez cały rok. Zwłaszcza, jeśli są to panele renomowanych firm, jak np. panele Longi, panele LG czy Risen.

Jak działa taka fotowoltaika? Ogrzewanie domu jest możliwe dzięki kilku rozwiązaniom, a jednym z tych najpopularniejszych jest pompa ciepła, która działa na podobnej zasadzie co lodówka czy klimatyzator. Drugą opcją jest połączenie fotowoltaiki z matami grzewczymi. To komfortowa forma ogrzewania, które wiąże się z licznymi zaletami. Maty są bardzo proste w montażu, a przy tym wysoce bezpieczne i efektywne.

Fotowoltaika, ogrzewanie domu i sezon grzewczy – korzyści

Jakie zalety ma fotowoltaika? Ogrzewanie domu energią płynącą z instalacji ma tę samą zaletę, co instalacje fotowoltaika ogólnie – pozwala sporo zaoszczędzić. Szacunkowo 40% wydatków to koszty związane właśnie z ogrzewaniem gospodarstwa. Nie sposób całkowicie ich wyeliminować, ale dzięki fotowoltaice możemy sporo zaoszczędzić. Ogrzewanie elektryczne w połączeniu z modułami to bardzo opłacalny system, który w znacznym stopniu pozwoli odciążyć domowy budżet.

Nie zapominajmy, że ekologia to przede wszystkim korzystanie z alternatywnych źródeł energii, wśród których prym wiedzie fotowoltaika. Ogrzewanie domu nie musi wiązać się z pochłanianiem ogromnej ilości surowców opałowych ani emisją szkodliwych związków do atmosfery. Instalacja fotowoltaiczna jest bezpieczna dla środowiska, a przy tym bardzo wygodna dla użytkowników.

Fotowoltaikę bez trudu połączymy z ogrzewaniem podłogowym, które jest niezwykle komfortowe i oszczędne. Zużywa zdecydowanie mniej prądu niż tradycyjne grzejniki, a przy tym zostaje jednym z najbardziej estetycznych rozwiązań.

Wśród zalet należy wymienić także samowystarczalność. Nie musimy doglądać pieca, dokładać węgla czy przejmować się koniecznością zamówienia opału na zimę. Nie straszne nam będą także podwyżki cen gazu.

Szybki kontakt Zamów ofertę