Rolnicy, oprócz osób fizycznych i przedsiębiorstw, również stanowią ważną grupę odbiorców rozwiązań fotowoltaicznych. Dedykowane są im nawet osobne programy dofinansowania. Przyjrzyjmy się, dlaczego fotowoltaika dla rolnika to rozwiązanie warte przemyślenia oraz ile można na tym zyskać.
Fotowoltaika dla rolnika – dlaczego warto?
Współczesne gospodarstwa rolne nie funkcjonują tak, jak dawniej. Prace ręczne w bardzo dużym stopniu zostały zastąpione mechanizacją i rozwiązaniami automatycznymi. Ta wygoda ma jednak swoją ceną – w ostatnim czasie rekordowo dużą, ze względu na inflację i podwyżki cen energii. Ratunkiem w tej sytuacji może być fotowoltaika. Dla rolnika, który korzysta z wielu energochłonnych urządzeń, jest to rozwiązanie, dzięki któremu rachunki za prąd mogą zmniejszyć się nawet o 90%, co w praktyce oznacza nawet kilkadziesiąt tysięcy więcej w portfelu każdego roku. Jednak dla wielu osób równie ważny, co oszczędności, jest wewnętrzny spokój związany z tym, że nie będą dotyczyły ich wahania na Towarowej Giełdzie Energii i nigdy nie zostaną postawieni w niekomfortowej sytuacji finansowej.
Ochrona środowiska to kolejna, ważna zaleta fotowoltaiki. Dla rolnika ma ona szczególne znaczenie, gdyż wszelkie zmiany klimatyczne negatywnie odbijają się na uprawach. Szacuje się, że 1kWh instalacji fotowoltaicznej oznacza, że do atmosfery przedostanie się aż 812 kg dwutlenku węgla mniej.
Fotowoltaika dla rolnika jest w zasięgu jego możliwości budżetowych
Wiele osób przed decyzją o przejściu na instalację fotowoltaiczną powstrzymuje fakt, że koszty jej zakupu i montażu są bardzo duże. Trzeba jednak wiedzieć, że z tym problemem nie jesteśmy pozostawieni sami. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 roku, tak jak i w poprzednich, odbędzie się nowy nabór wniosków do krajowego programu wsparcia rolników „Agroenergia”. W ramach tego programu, w zależności od mocy instalacji, rolnicy mogą liczyć na dotację w wysokości od 15 do 25 tys. zł. Pamiętajmy także o uldze inwestycyjnej, która przysługuje nawet przez 15 lat po instalacji fotowoltaiki. Dla rolnika oznacza to możliwość odliczenia od podatku 25% kosztów instalacji fotowoltaicznej.
Fotowoltaika dla rolnika to krok w stronę niezależności, zdrowszego środowiska i pokaźnych oszczędności. Nic więc dziwnego, że na jego podjęcie decyduje się coraz więcej gospodarstw rolnych. Nasza firma od lat zajmuje się fachowym projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych w tego typu obiektach. Oferujemy panele, inwertery i falowniki renomowanych marek, m.in.:
– panele Longi, panele Risen, panele Ja solar,
– falownik Huawei, inwerter Sofar, falownik Fronius, inwerter Growatt.
Zapraszamy do współpracy!