Treść główna

Fotowoltaika – dofinansowanie w 2022 roku

Ile kosztuje fotowoltaika? Dofinansowanie pozwala zdecydowanie obniżyć koszt instalacji PV. Każdego roku możemy skorzystać z kilku różnych form wsparcia i nie inaczej jest teraz. Sprawdźmy, jakie formy dofinansowania obowiązują.

Fotowoltaika – dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze działa już od przeszło 3 lat i stanowi jedną z największych form wsparcia dla osób indywidualnych, które chcą zainwestować w OZE. Celem jest zmniejszenie emisji szkodliwych substancji poprzez wymianę źródeł ciepła na takie, które są znacznie bardziej ekologiczne. Program obejmuje wymianę centralnego ogrzewania, dofinansowanie na pompy ciepła, wentylację z odzyskiem ciepła aż w końcu wsparcie finansowe na zakup paneli fotowoltaicznych.

O ile może być tańsza fotowoltaika? Dofinansowanie obejmuje dwa poziomy – podstawowy, gdzie maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 30.000 zł oraz podwyższony, w którym wsparcie sięga do 37.000 zł.

Ulga termomodernizacyjna jako dofinansowanie. Fotowoltaika rozliczona w zeznaniu podatkowym

Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć od podatku koszty poniesione na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. Odliczyć możemy wszystkie koszty, czyli materiały, urządzenia, osprzęt i usługi. Kwota nie może być jednak większa niż 53.000 zł.

Odliczeniu podlegają jedynie te instalacje, które zamontowano na budynkach mieszkalnych. Warunek ten musi spełniać minimum 70% nieruchomości.

Fotowoltaika – dofinansowanie z programu Mój Prąd

To już czwarta edycja programu Mój Prąd, która kolejny raz startuje w 2022 roku. Jest to zarazem jeden z największych programów obejmujących dofinansowania na fotowoltaikę, z którego skorzystało już wiele osób.

Na wsparcie finansowe przeznaczono w tym roku równo miliard złotych, a nabór ruszy już w pierwszym kwartale tego roku. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, które planują montaż instalacji o mocy od 2 kW do 10 kW. Uzyskane wsparcie pokryje w 50% koszty poniesione na zakup i instalację PV, jednak kwota ta nie może być wyższa niż 30.000 złotych.

Dotacje dla rolników

Nie tylko osoby fizyczne mogą skorzystać z dofinansowania na fotowaltaikę w 2022 roku. Podobne możliwości mają również ci, którzy prowadzą działalność rolniczą. W tym przypadku wysokość wsparcia uzależniona jest od mocy instalacji:

  • Od 10 kW do 30 kW – maksymalnie 20% kosztów, nie więcej niż 15.000 zł,
  • Od 30 kW do 50 kW – maksymalnie 13% kosztów, nie więcej niż 25.000 zł.

Łatwo zauważyć, że fotowoltaika wcale nie musi być tak droga, jak mogłoby się wydawać. Dzięki programom wsparcia finalny koszt instalacji możemy skutecznie obniżyć.

Szybki kontakt Zamów ofertę