Treść główna

Fotowoltaika na balkonie – wszystko, co musisz wiedzieć

Fotowoltaika zyskuje na popularności. W 2022 roku liczba prosumentów w Polsce przekroczyła milion! Instalacje powstają już nie tylko na dachach czy gruntach, ale także w innych nietypowych miejscach. Ciekawym rozwiązaniem jest fotowoltaika na balkonie. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które warto wiedzieć o balkonowej elektrowni słonecznej.

Jak działa fotowoltaika na balkonie?

Fotowoltaika na balkonie działa na takiej samej zasadzie co klasyczna instalacja, jednak w nieco mniejszej skali. Na standardowym balkonie można zamontować jeden, maksymalnie dwa panele. Ogniwa paneli pozyskują energię z promieni słonecznych. Prąd stały specjalnymi przewodami przesyłany jest do mikroinwertera. Tam zamieniany jest w prąd zmienny. W systemie on-grid wyprodukowana energia trafia do ogólnej sieci. Ilość przesyłanej energii rejestruje licznik dwukierunkowy.

Kluczowe znaczenie dla poprawnego działania instalacji ma odpowiedni montaż. Pod uwagę należy wziąć:

  • kąt nachylenia paneli,
  • kierunek, w którym skierowany jest balkon (najlepsze rezultaty można osiągnąć w przypadku balkonów południowych),
  • poziom zacienienia (nawet niewielki cień padający na instalację może obniżyć jej wydajność o 20%).

Miejsce montażu powinno być dobrze przemyślane. Najlepiej powierzyć to profesjonalistom.

Fotowoltaika na balkonie – kwestie organizacyjne

Wewnętrzna część balkonu należy do właściciela mieszkania, natomiast zewnętrza, czyli ta, na której montuje się panele fotowoltaiczne, jest dobrem wspólnym. Jakakolwiek ingerencja w elewację budynku wymaga zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W tym celu składa się specjalny wniosek, uwzględniający konkretny projekt instalacyjny wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi techniki montażu, wymiaru urządzeń i ich dokładnego położenia.

Instalujemy fotowoltaikę m.in. w tych miastach:

Czy to się opłaca?

Instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie to tania i opłacalna inwestycja. Mini elektrownia słoneczna na balkonie może produkować około 500-600 kWh energii w skali roku, co wiąże się z oszczędnością około 400 złotych. Uwzględniając obecne ceny energii, przy koszcie początkowym rzędu 4000 zł, inwestycja zwraca się po 10 latach.

Mimo ograniczonej przestrzeni na montaż paneli i wynikających z tego niższych uzysków prądu, można sporo zaoszczędzić na rachunkach, co przy stale rosnących cenach za prąd ma ogromne znaczenie.

Fotowoltaika na balkonie produkuje prąd w sposób ekologiczny. Każde 100 kWh energii pozyskanej ze słońca obniża ilość dwutlenku węgla w atmosferze o ponad 800 kg! Montaż mini instalacji na własnym balkonie to realny wpływ na poprawę jakości powietrza.

Instalacja fotowoltaiczna nie zmniejsza użyteczności przestrzeni balkonowej. Panele montowane są na barierce, a dzięki temu nie przeszkadzają w normalnym użytkowaniu balkonu. Wciąż może być świetnym miejscem do spokojnego relaksu z ulubioną książką czy kubkiem aromatycznej kawy.

Fotowoltaika na balkonie to świetne rozwiązanie. To gwarantowane oszczędności, ochrona środowiska i częściowa niezależność od dostawcy prądu. Inwestując w mini elektrownię słoneczną na balkonie, inwestujesz w przyszłość swoją i całej planety!

Szybki kontakt Zamów ofertę