Treść główna

Fotowoltaika na działkę – czy warto?

W kwestii fotowoltaiki mówi się głównie o prywatnych domach mieszkalnych i przedsiębiorstwach. Jednak montaż instalacji fotowoltaicznej może być także dobrym rozwiązaniem na działce. W tym artykule omówimy ten właśnie temat.

Fotowoltaika na działce – kiedy warto inwestować?

Przed podjęciem decyzji o jakiejkolwiek inwestycji powinno się ją dobrze przeanalizować. W przypadku zestawu fotowoltaicznego najważniejsza będzie oczywiście jego opłacalność. Jeśli na działce zużywa się mało energii elektrycznej, to na zwrot z takiej inwestycji będzie oczekiwać się bardzo długo. Jeśli jednak prądu żywa się stosunkowo dużo, jak na działkowe warunki, to fotowoltaika na działkę będzie świetnym rozwiązaniem. Na pewno warto w nią zainwestować, jeśli na działce jest się częściej niż tylko w weekendy. Np. w sytuacji, kiedy spędza się tam całe lato, ale to nie jedyna sytuacja, kiedy będzie to opłacalne.

Fotowoltaika na działkę – jakie urządzenia zasili

Zestaw fotowoltaiczny to bardzo kompleksowe rozwiązanie i spokojnie można dzięki niemu zasilić wszystkie urządzenia w domku letniskowym. Całe oświetlenie zewnętrzne czy też pompa do wody będą mogły działać, wykorzystując prąd pozyskany z energii słoneczniej.

Miejsce montażu

Jeśli fotowoltaika na działkę jest tym, w co chcesz zainwestować, to ważny będzie wybór miejsca, gdzie znajdą się panele. Najlepsze miejsce to oczywiście dach budynku, idealny będzie taki skierowany na południe. Panele można montować na gruncie, o ile oczywiście posiada się taki, o odpowiednio dużej powierzchni. Poza tym ważny będzie także parametr pochylenia. Dlatego inaczej będzie montować się panele na prostym, a inaczej na skośnym dachu.

Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne na działce?

Oczywiście w perspektywie długoterminowej będzie to przede wszystkim oszczędność pieniędzy. Ta zaleta będzie dostrzegalna szczególnie w dobie galopujących cen energii elektrycznej. Własne źródło prądu to także możliwość uniezależnienia się od sieci. Przede wszystkim może pozwolić cieszyć się prądem nawet w miejscach, w których nie ma żadnej dostępnej sieci elektrycznej. Jeśli natomiast ma się do niej dostęp i zamontuje instalację fotowoltaiczną, to nie trzeba martwić się o braki w dostawie prądu. Jednak trzeba pamiętać, że aby w ten sposób się uniezależnić, konieczne jest dokupienie odpowiednich baterii o dużej pojemności. Zwiększa to więc koszty związane z inwestycją.

Fotowoltaika na działkę – podsumowanie

Zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na działce może być świetnym rozwiązaniem, o ile się je dobrze zaplanuje i wykorzysta właściwe materiały, renomowanych marek (np. falowniki Huawei, falowniki Sofar, inwertery Fronius, inwertery Solaredge czy Afore, panele Longi, panele Rise, panele Hyundai itp.).  Oszczędność kosztów, niezależność i większa dbałość o środowisko – oto efekty dobrze przeprowadzonej inwestycji w panele fotowoltaiczne.

 

Szybki kontakt Zamów ofertę