Treść główna

Fotowoltaika off-grid – czy warto?

Fotowoltaika on-grid to najchętniej wybierany rodzaj instalacji. Ceni się ją za stabilność zasilania i wysokie bezpieczeństwo. Alternatywą dla takiego systemu jest fotowoltaika off-grid. Czym się charakteryzuje? Czy warto w nią zainwestować?

Czym jest fotowoltaika off-grid?

Fotowoltaika off-grid to klasyczna instalacja dodatkowo wyposażona w akumulatory umożliwiające magazynowanie pozyskanej energii, która nie została zużyta na bieżąco. Energię można wykorzystać w dowolnym momencie. Innymi słowy, instalacja nie jest podłączona do sieci, a w związku z tym nie oddaje nadwyżek energii do dostawcy, tylko przechowuje je w specjalnym magazynie, nazywanym akumulatorem.

Fotowoltaika off-grid to niezależna i samowystarczalna elektrownia domowa. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Zalety fotowoltaiki off-grid

W systemie off-grid cały prąd pozyskany z energii słonecznej wykorzystywany jest w obrębie jednego domu. Właściciel posiadłości całkowicie uniezależnia się od firm zewnętrznych, które dystrybuują energię elektryczną w sieci. Nie podlega zmianom cen prądu. Płaci raz, a przez kolejne lata generuje oszczędności.

Fotowoltaika off-grid to także uniezależnienie od awarii sieci i spowodowanych tym wstrzymań w dostawach prądu. Jednak, aby instalacja działała sprawnie i efektywnie, musi zostać zaprojektowana w staranny i przemyślany sposób. Moc paneli powinna być przynajmniej równa rzeczywistemu zapotrzebowaniu gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

Sprawdź również:

Jakie są wady?

Fotowoltaika off-grid musi w pełni zaspokajać potrzeby energetyczne domu. Przy źle zaprojektowanej instalacji może być to problematyczne w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie na energię jest wyższe, a jej produkcja znacznie się obniża ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Konieczność starannego zaplanowania instalacji wiąże się z wysokim kosztem – nawet 50% wyższym niż w przypadku systemu on-grid. Przez to okres zwrotu z inwestycji się wydłuża.

Fotowoltaika off-grid to także obowiązek cyklicznej wymiary akumulatorów. Nawet najlepsze magazyny energii po pewnym czasie ulegają zużyciu. To niestety naraża inwestora na dodatkowe koszty.

Kiedy warto?

Mimo minusów, jakie wiążą się z montażem fotowoltaiki off-grid, w niektórych przypadkach warto rozważyć to rozwiązanie. Instalacja off-grid sprawdza się tam, gdzie:

  • nie ma dostępu do sieci lub jest on utrudniony,
  • występują liczne awarie, które odcinają domostwo od sieci,
  • system fotowoltaiczny jest wykorzystywany sezonowo.
Szybki kontakt Zamów ofertę