Montaż paneli fotowoltaicznych cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Kiedyś taką inwestycję, ze względu na koszty, wdrażały tylko firmy. Jednak obecnie jest ona dużo bardziej dostępna. Właśnie przede wszystkim dlatego, że jest dużo tańsza, ale także bardziej efektywna. W tym wpisie postaramy się omówić, kiedy fotowoltaika = opłacalność.
Co to znaczy, że inwestycja jest opłacalna
Wyjaśnijmy najpierw, co to znaczy, że jakaś inwestycja, w tym przypadku w instalację fotowoltaiczną, jest opłacalna. Najprościej ujmując, oznacza to, że zyski będą większe niż koszty. Oczywiście w przypadku takiej instalacji oznacza to zyski w ciągu całej jej żywotności. Powinno to być więc przynajmniej 25 lat. Żeby więc instalacja była opłacalna, koszty związane z zużyciem energii elektrycznej powinny być wyższe niż koszty montażu fotowoltaiki. Trzeba też pamiętać, że nadwyżkę energii można sprzedać do dystrybutora, oczywiście po cenie niższej niż się ją kupuje.
Fotowoltaika – opłacalność, jaką instalację wybrać?
Koszty samej instalacji zależą głównie od jej mocy. Taka o mocy 5 kWp zajmuje około 30 metrów kwadratowych i jest to bardzo częsty wybór, szczególnie wśród klientów, którzy zużywają nieduże ilości energii elektrycznej. Jeśli natomiast zapotrzebowanie w domu jest większe, można, a nawet powinno się skorzystać z oferty obejmująca bardziej wydajną instalację.
Fotowoltaika – jednorazowa inwestycja
Jednorazowe koszty to jedna z dużych zalet inwestycji, jaką jest fotowoltaika. Opłacalność takiej inwestycji można więc obliczyć w oparciu o zużycie energii elektrycznej. Jedyne dodatkowe koszty posiadania paneli to te związane ich czyszczeniem. Natomiast energię elektryczną zużywa się cały czas, a koszty z tym związane będą tylko rosnąć. Wystarczy przyjrzeć się ceną prądu rok do roku w ciągu ostatnich 10 lat, żeby zobaczyć, że z czasem szacowana opłacalność inwestycji może tylko rosnąć. W latach 2010-2020 średnia cena kWh energii elektrycznej wzrosła o około 30%. Jeśli więc będzie obliczać się koszty związane z zakupem energii elektrycznej warto brać pod uwagę poprawkę na wzrost cen.
Fotowoltaika – opłacalność, czyli jak szybko się zwróci?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć w jakim czasie inwestycja się zwróci. Wszystko zależy od rodzaju instalacji, ceny energii i jej zużycia. Przeciętny okres, po jakim zwraca się taka inwestycja, to 8 lat. Warto też pamiętać, że nie trzeba pokrywać całego kosztu z własnej kieszeni. Istnieją różne programy, które zakładają dofinansowanie zakupu fotowoltaiki, z których można skorzystać. Oczywiście mogą się zdarzyć sytuacje, że nie będzie ona opłacalna, np. kiedy mieszka się na zacienionym terenie, lub ma możliwość ustawienia paneli tylko w stronę północną. Jednak to bardzo rzadkie przypadki. Na pewno więc warto się zainteresować rozwiązaniem dostarczania energii opartej o panele fotowoltaiczne (zwłaszcza te renomowanych marek, jak panale Longi, panele LG. panele Risen, panele Selfa itp. oraz inwertery/falowniki: np. falownik Fronius czy inwerter Sofar). Trzeba pamiętać że fotowoltaika, opłacalność inwestycji, niesie ze sobą wielowymiarowe korzyści, nie tylko czysto finansowe.