Treść główna

Ile kosztuje fotowoltaika?

Jeśli zastanawiacie się nad montażem instalacji, z pewnością chcecie też wiedzieć, ile kosztuje fotowoltaika. I jak być może zdążyliście się już zorientować, ceny bywają różne. Co tak naprawdę wpływa na finalny koszt instalacji? Okazuje się, że to zależy od kilku różnych czynników.

Ile kosztuje fotowoltaika o konkretnej mocy?

Jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje fotowoltaika, najpierw powinniśmy wziąć pod uwagę moc instalacji. Im większa, tym wyższy koszt całkowity. Kwoty wahają się w przedziale od 15.000 zł do 40.000 zł i to właśnie moc ma największy wpływ na cenę.

W przypadku domków jednorodzinnych zwykle w zupełności wystarczająca jest instalacja od 3 kW do 6 kW. Ten pierwszy wariant często nie kosztuje więcej niż 25.000 zł, a często cena zamyka się na 20.000 zł.

Od czego uzależniona jest moc instalacji? Oczywiście od zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego. Czteroosobowa rodzina zużywa mniej energii elektrycznej niż sześcioosobowa. Na zapotrzebowanie wpływ ma również ilość sprzętów zasilanych prądem i pobór mocy.

Komponenty komponentom nierówne

Na całkowity koszt instalacji wpływ mają również komponenty, a w zasadzie ich jakość. Za dobre panele (np. panele LG, panele Ja Solar, panele Hyundai) czy inwerter (np. Fronius, Huawei) trzeba zapłacić relatywnie więcej. Wysoka jakość z kolei przekłada się bezpośrednio na żywotność instalacji i uzysk prądu. Im lepsze komponenty wybierzemy, tym więcej na tym zyskamy.

Nie powinniśmy oszczędzać na żadnym z elementów instalacji. Moduły monokrystaliczne, chociaż droższe, generują znacznie więcej energii niż moduły polikrystaliczne. Cena idzie w parze z jakością, dlatego powinniśmy mieć to na uwadze, jeśli zastanawiamy się, ile kosztuje fotowoltaika.

Miejsce montażu

Najczęściej spotykanym miejscem montażowym jest dach, ale zdarzają się instalacje osadzane na gruncie. Te pierwsze są z reguły tańsze, chociaż wahania cen mogą być odczuwalne ze względu na rodzaj dachu. Instalacje na gruncie są z reguły droższe, ponieważ konieczna jest odpowiednia konstrukcja, na której zostaną zamocowane panele.

Dofinansowanie

Dofinansowanie może w znaczący sposób wpłynąć na cenę końcową instalacji. To, ile kosztuje fotowoltaika, uzależnione jest od wsparcia finansowego, jakie jesteśmy w stanie uzyskać. Dotacje pozwalają sfinansować do 50% kosztów związanych z zakupem i montażem nowej instalacji o mocy od 4 do 10 kW. To zdecydowanie zmienia postać rzeczy. Dofinansowania mogą w znaczy sposób wpłynąć na koszt końcowy fotowoltaiki i tym samym odciążyć domowy budżet.

Szybki kontakt Zamów ofertę