Treść główna

Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Należy jednak podkreślić, że mają one określoną żywotność, na którą wpływają m.in. warunki pogodowe. Szacuje się, że moduły mogą pracować wydajnie 25-30 lat, po czym należy je wymienić. Co zrobić z tymi zużytymi? I ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych? Wyjaśniamy.

Jak utylizować panele fotowoltaiczne?

Sceptycy paneli fotowoltaicznych wytykają zwolennikom instalacji, że najczęściej stosowaną metodą utylizacji paneli jest spalanie, podczas którego do środowiska mogą przedostać się toksyczne substancje. Istnieją jednak ekologiczne sposoby utylizacji paneli, które eliminują ten problem. Zużyte moduły najlepiej przekazać odpowiedniej firmie, zajmującej się ich recyklingiem. Są to wyspecjalizowane jednostki, które z modułów PV odzyskują szkło, aluminium, miedź i tworzywo sztuczne. Nowoczesna technologia sprawia, że 80-90% ogniw fotowoltaicznych nadaje się do ponownego użytku. Surowce wtórne sprawdzą się też w różnych branżach. Dzięki temu instalację fotowoltaiczną można uznać za ekologiczne źródło energii.

Panele fotowoltaiczne – utylizacja

Recykling krzemowych ogniw fotowoltaicznych polega na demontażu ramy od reszty modułu. W ten sposób oddziela się części szklane i aluminiowe, które można później przetopić. Następnie specjaliści usuwają kable i skrzynkę przyłączeniową, po czym precyzyjnie tną i zgniatają materiał. Pozostałe komponenty poddawane są obróbce termicznej, podczas której tworzywo sztuczne jest odparowywane. Ogniwa fotowoltaiczne nadają się do dalszej obróbki, z czego 80% można ponownie wykorzystać. Pozostałe 20% przetapia się do tzw. wafli, które przydają się do produkcji nowych paneli.

Jaki jest koszt utylizacji paneli fotowoltaicznych?

Średnia cena utylizacji paneli fotowoltaicznych wynosi 1,5 zł/kg, a jeśli ktoś ma ją od nas odebrać, powinniśmy jeszcze doliczyć koszty transportu – około 2,5 zł/km. Instalacja o mocy 4 KW na domu jednorodzinnym składa się z 12 modułów, z których każdy waży 19 kg. To oznacza, że w tym przypadku utylizacja fotowoltaiki kosztuje około 340 zł.

Może Cię zainteresować:  Instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw – co warto o nich wiedzieć?

Przedstawiona kwota ma charakter szacunkowy, uzależniona jest bowiem od tworzywa, z którego wykonano panele i liczby modułów. Ogniwa monokrystaliczne produkują więcej energii elektrycznej niż polikrystaliczne odpowiedniki. Ilość komponentów instalacji fotowoltaicznej może się różnić, co wpływa na wysokość opłaty recyklingowej.

Wiele osób błędnie uważa, że paneli fotowoltaicznych nie można poddać recyklingowi. Na całym świecie opracowywane są metody utylizacji modułów, aby zmniejszyć szkodliwy wpływ odpadów na środowisko i odzyskać przynajmniej część surowców.

5/5 - (1 vote)
Szybki kontakt Zamów ofertę