Treść główna

Ile paneli fotowoltaicznych na dom 100 m2?

W wyniku niesłabnącej troski o budżet i stan środowiska naturalnego, rośnie popularność alternatywnych metod pozyskiwania energii, w tym fotowoltaiki. Energia odnawialna to bez wątpienia przyszłość. Coraz więcej osób zastanawia się, jaką powierzchnię dachu lub podwórka mogą zaanektować na własną instalację fotowoltaiczną. Jaka ilość paneli pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnej rodziny? Jak obliczyć, ile paneli fotowoltaicznych wystarczy na dom 100 m2?

Dom domowi nierówny, zatem ile paneli fotowoltaicznych na dom 100 m2?

Aby określić, jaka ilość paneli fotowoltaicznych wystarczy, by zaspokoić potrzeby średniej wielkości domu, należy przede wszystkim oszacować wielkość naszego zapotrzebowania na energię. Całkiem inne zużycie energii odnotowuje rodzina, która korzysta z pompy ciepła, a inne rodzina, która jeszcze dodatkowo ładuje samochód elektryczny. Jaką zatem moc powinna mieć nasza domowa elektrownia? Odpowiedź uzyskamy dzięki przeanalizowaniu naszych dotychczasowych rachunków za energię elektryczną.

Pamiętajmy, że zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka moc produkowanego prądu, mogą wywołać negatywne skutki ekonomiczne. Dlatego dokładne oszacowanie naszych potrzeb jest tu kluczowe. Inwestor, na etapie projektowania nowego domu z pewnością będzie potrzebował informacji o tym, ile paneli fotowoltaicznych na dom 100 m2.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną?

Nasz roczny pobór energii wyrażany jest w kWh. Przyjmuje się, że 1000 kWh to 1 kWp instalacji fotowoltaicznej. Pamiętajmy, by do szacowanej wielkości zużycia dodać tzw. nadwyżkę w wysokości 20%, którą musimy oddać zakładowi energetycznemu. Zakładając, że przeciętna rodzina zużywa średnio 3000 kWh rocznie, a moc standardowego panelu wynosi 300 kWp, będziemy potrzebować 10 paneli. Zakładając, że standardowy panel zajmuje przestrzeń 1,5 m długości i 1 metr szerokości, aby wyprodukować prąd o mocy odpowiadającej naszemu realnemu zużyciu, potrzebujemy ok. 20 m kwadratowych powierzchni dachu. To dość ostrożne szacunki, zważywszy na to, że coraz więcej urządzeń i instalacji z których korzystamy na co dzień zasilanych jest na prąd. Coraz popularniejsze jest także inwestowanie w samochody elektryczne lub hybrydowe. Dlatego nasze realne zapotrzebowanie może być z czasem nawet dwa razy większe.

Może Cię zainteresować:  Fotowoltaika w ogrodzie – dlaczego warto i gdzie ją zamontować?

Gdzie montować panele?

Panele fotowoltaiczne możemy montować zarówno na płaskich, jak i skośnych dachach. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości paneli, wybierzmy tę część dachu, która absorbuje najwięcej promieni słonecznych. Zwróćmy także uwagę na to, czy nasz dach jest odpowiednio wzmocniony w miejscu montażu paneli. Jeżeli realna powierzchnia dachu, którą możemy wykorzystać jest niewielka, możemy dobrać panele o większej mocy. Najlepiej skorzystać z wiedzy i doświadczenia fachowców, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie.

Oceń ten post
Szybki kontakt Zamów ofertę