Coraz więcej osób sięga po zestawy fotowoltaiczne, takie jak zestaw fotowoltaiczny 10 kW. Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma pokryć zapotrzebowanie energetyczne domu, należy optymalnie dopasować jej moc do zapotrzebowania. Zbyt duża oznacza niepotrzebne koszty, zbyt niska – niedobór prądu, który trzeba będzie pobrać z elektrowni i słono za niego zapłacić. Kiedy instalacja fotowoltaiczna 10 kW się opłaca i ile przyjdzie nam za nią zapłacić?
Czym w ogóle jest instalacja fotowoltaiczna?
Mówiąc możliwie jak najprościej, jest to energia pozyskana ze słońca i przekształcona w prąd. Zasada działania instalacji jest stosunkowo łatwa w zrozumieniu. Promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne i zamieniają się w energię elektryczną. Tę z kolei przechwytuje inwerter, nazywany też falownikiem, gdzie ulega przekształceniu w prąd zmienny i po kablach dociera do wszystkich urządzeń elektrycznych w domu. Nadwyżka się nie zmarnuje, bo prąd trafia do sieci sieci elektroenergetycznej i zasila okoliczne domy, a w okresie zimowym może wrócić do nas.
Fotowoltaika 10 kW a zbyt duża lub zbyt mała moc instalacji fotowoltaicznej
Fotowoltaika o mocy 10 kW jest w stanie wygenerować określoną ilość prądu, podobnie jak instalacja o mocy 5 kW czy 20 kW. Za optymalną moc uznaje się taką, która w pełni pokryje zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, ale nie zawsze się to udaje. Zbyt mała moc instalacji to też oszczędność, ale po prostu mniejsza. Niedobory prądu będziemy musieli uzupełnić, korzystając z usług elektrowni. Zbyt duża moc instalacji to nadwyżką prądu, którą z jednej strony będziemy mogli wykorzystać w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońca jest mniej niż latem. Z drugiej strony to dodatkowe koszty i dłuższy zwrot z inwestycji.
Odpowiedni dobór mocy ma zatem kluczowe znaczenie. Każdy jest w stanie samodzielnie wyliczyć, jaka instalacja pokryje w pełni zapotrzebowanie na prąd. Wystarczy, że obliczymy, ile prądu zużywamy rocznie. Czasem jednak warto zwrócić się do fachowców, którzy w swojej kalkulacji wezmą pod uwagę wszystkie zmienne, które będą miały wpływ na opłacalność inwestycji.
Zestaw fotowoltaiczny 10 kW z magazynem energii
Warto również rozważyć system hybrydowy z panelem fotowoltaicznym, który obsługuje magazyn energii. Taki system nie tylko zapewnia zasilanie awaryjne, ale także pozwala na wykorzystanie nadwyżek prądu, co zwiększa niezależność energetyczną i może przyciągnąć klientów zainteresowanych oszczędnością.
Chcesz upewnić się, czy instalacja fotowoltaiczna 10 kW jest dla Ciebie? Zapraszamy do kontaktu za pomocą poniższego formularza.
Interesuje Cię kompleksowy projekt dostosowany do Twoich potrzeb? Zapytaj o szczegóły. biuro@kobo-energy.pl
Dla kogo będzie odpowiednia instalacja fotowoltaiczna 10 kW?
Instalacja PV o mocy 10 kW zaliczana jest do tzw. mikroinstalacji. W przeważającej części przypadków decydują się na nią osoby, których zapotrzebowanie na energię zbliżone jest maksymalnie do produkcji PV o takiej właśnie mocy. Z założenia jest takie, że im większy współczynnik autokonsumpcji energii, tym lepiej, przez co dopasowanie mocy instalacji może jeszcze bardziej zwiększyć opłacalność inwestycji i jednocześnie przyspieszyć jej czas zwrotu.
Zdecydowana większość użytkowników nie chce przekraczać mocy 10 kW, co wiąże się z korzystniejszym dla prosumenta rozliczeniem w systemie opustów. Dlaczego? Otóż instalacje fotowoltaiczne 10 kW rozlicza się w stosunku 1:0,8. Jeśli decydujemy się na instalację o mocy przekraczającej 10 kW, rozliczenie będzie w stosunku 1:0,7.
- Instalacje fotowoltaiczne do 10 kW umożliwiają odebranie z sieci 80% energii.
- Instalacje fotowoltaiczne powyżej 10 kW umożliwiają odebranie z sieci 70% energii.
Co to oznacza w praktyce? Każdą nadwyżkę energii możemy odebrać z rabatem w zależności od mocy instalacji – 80% lub 70%.
Fotowoltaika 10 kW – ile prądu jest w stanie wygenerować?
Trudno jednoznacznie ocenić, ile prądu otrzymamy z instalacji 10 kW, ponieważ wpływ na to ma kilka czynników. Uzysk energii może być różny, w zależności od konkretnej instalacji. Warto pamiętać, że nie tylko moc ma znaczenie. Pod uwagę trzeba wziąć jeszcze kilka zmiennych, między innymi:
- nachylenie, czyli kąt ułożenia modułów – za optymalne uznaje się 35 stopni.
- orientacja i stopień odchylenia w stosunku do południa,
- ewentualne zacienienia,
- efektywność modułów,
- rodzaj wykorzystanych komponentów,
- poprawność montażu.
Każdy z tych czynników bezpośrednio przekłada się na efektywność instalacji, a co za tym idzie – ilość pozyskanej energii też może być różna.
Należy przy tym jednak zaznaczyć, że możliwości produkcyjne są naprawdę wysokie. Przy sprzyjających warunkach, panelach skierowanych na południe i optymalnym nasłonecznieniu, jesteśmy w stanie uzyskać dość energii, by zasilić gospodarstwo rolne lub spółdzielnię. Przestawiając rzecz na liczbach: można liczyć nawet na około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie wyprodukowanej z 1 kWp mocy.
Jaką powierzchnię zajmuje instalacja o mocy 10 kW?
Zacznijmy od tego, że instalacja fotowoltaiczna 10 kW jest stosunkowo rzadko wybierana przez klientów. Wynika to z jej ogromnych możliwości. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, prądu wystarczy do zasilenia gospodarstwa rolnego. To znacznie więcej niż średnio potrzebuje czteroosobowa rodzina, mieszkają w domku. Oczywiście, są przypadki, w których montaż instalacji o tak dużej mocy będzie zasadny. Mimo wszystko jest to rzadkość.
Ze względu na ogromne możliwości, sama instalacja zajmuje sporo miejsca. Zwykle stosuje się od 33 do 36 paneli (ilość uzależniona jest bezpośrednio od producenta i rodzaju modułów). Do ich założenia potrzebujemy około 55-60 m2 wolnej powierzchni na dachu, czyli dużego domu jednorodzinnego, który pozwoli zamontować wszystkie panele. Przy czym trzeba powiedzieć, że nawet w przypadku skośnego dachu byłoby to problematyczne zadanie, a kiedy weźmiemy pod uwagę, że na każdym jest komin, a nierzadko i jaskółki czy okna dachowe, powierzchnia zaczyna się drastycznie zmniejszać.
Powierzchnia, jaką zajmują panele, jest kolejnym czynnikiem, przez który większość osób nie decyduje się na montaż instalacji o tak dużej mocy. W przypadku wielu dachów nie ma fizycznej możliwości, aby zainstalować wszystkie potrzebne panele. Do tego dochodzi kwestia opłacalności – tak duża elektrownia słoneczna to spory wydatek.
Jeśli jednak uznamy, że fotowoltaika 10 kW będzie dla nas odpowiednia, ale nasz dach okaże się zbyt mały, by pomieścić panele, możemy zdecydować się na montaż instalacji na gruncie. W przypadku większych ogrodów nie powinno stanowić to większego problemu.
Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW
Instalacje fotowoltaiczne, choć w perspektywie czasu bardzo opłacalne, nie należą do najtańszych inwestycji. Dla wielu osób decydujących się na własną elektrownię słoneczną, koszt instalacji fotowoltaicznej jest szczególnie istotny. Na cenę ma wpływ kilka różnych czynników, przy czym warto już na wstępie zaznaczyć, że efektywna elektrownia powinna zostać dobrana do indywidualnych potrzeb i warunków danego domu lub obiektu. Stąd też płynie oczywisty wniosek, że koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW będzie różny.
Przeanalizujmy wszystkie zmiennie, które znajdują swoje odniesienie w cenie.
Urządzenia
Zestaw fotowoltaiczny składa się z urządzeń, które ściśle ze sobą współpracują. Ich cena, podobnie jak poziom zaawansowania technologicznego, są bardzo różne. Inwertery i panele fotowoltaiczne mogą kosztować mniej lub więcej w zależności od producenta, mocy, okresu gwarancyjnego czy wydajności. Koszt fotowoltaiki 10 kW, pomimo tego, że będzie o tej samej mocy, finalnie może dać zupełnie różne kwoty. Różnice pomiędzy ceną końcową sięgają kilku tysięcy złotych.
Miejsce montażu
Instalacje fotowoltaiczne mogą zostać osadzone w różnych miejscach, a do tych najczęściej spotykanych należą dachy i grunty. Największą popularnością cieszą się instalacje na dachach, ponieważ jest to rozwiązanie najkorzystniejsze cenowo i nie zabiera nam cennej przestrzeni w ogrodzie. Musimy jednak pamiętać, że nawet tutaj koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW może być różny. Wpływ na to ma rodzaj pokrycia dachowego, a różnica w cenie może wynosić do kilkuset złotych.
Porównując instalacje na dachu i na gruncie, te drugie wychodzą znacznie drożej. Wiąże się to z koniecznością wykonania dodatkowych prac, jak na przykład wykopy ziemne.
Poziom skomplikowania projektu
Każdy projekt jest inny, bo praktycznie nie ma dwóch takich samych dachów. Im bardziej skomplikowany, tym wyższa cena. Koszt fotowoltaiki 10 kW na dachach o nietypowym kształcie będzie wyższy niż na tych standardowych. Wynika to z faktu, że prawidłowe rozmieszczenie instalacji będzie wymagało znacznie więcej pracy.
Poziom obsługi klienta
Ta zależność występuje nie tylko w sektorze fotowoltaiki. Firma, która dba o klienta, jest gotowa odpowiedzieć na jego pytania i pomóc w razie problemów czy wątpliwości będzie liczyła sobie więcej za cały montaż. W takich firmach można też liczyć na pomoc w zgłoszeniu instalacji albo uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego. Na rynku nie brakuje również firm tańszych, które ograniczają się wyłącznie do montażu, po czym pozostawiają klienta samego sobie.
Im więcej firma może zaoferować od siebie, tym wyższy koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW. Czy warto oszczędzać przy inwestycji wynoszącej kilkanaście tysięcy na jakości obsługi klienta? Każdy powinien sam odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Instalacja fotowoltaiczna 10 kW – cena z montażem
Skoro już wiemy, jakie elementy mają bezpośredni wpływ na koszt fotowoltaiki 10 kW, czas odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich ma największy wpływ na finalną cenę. W dużym uproszczeniu, to same panele fotowoltaiczne mogą zrobić największą różnicę w kosztach, bo stanowią aż 45% całej inwestycji. Zaraz za nimi plasują się inwertery wraz z oprzyrządowaniem – 35% ceny. Na samym końcu jest usługa montażu, która stanowi zaledwie 20% ceny końcowej.
Jak to wygląda w liczbach? Uwzględniając wszystkie zmienne, instalacja fotowoltaiczna 10 kW będzie nas kosztować około 37.000-41.000 zł.
Koszt fotowoltaiki 10 kW a szacunkowy czas zwrotu inwestycji
Instalacja fotowoltaiczna to dla wielu duży wydatek. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że osoby decydujące się na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych chcą szacunkowo wyliczyć, za jaki czas inwestycja się zawróci.
Eksperci wskazują, że szacunkowy czas zwrotu inwestycji wynosi między 7-8 lat. W większości przypadków są to realne ramy czasowe, ale trzeba wziąć pod uwagę czynniki indywidualne. Odpowiednich obliczeń każdy może dokonać samodzielnie. Jeśli już znamy kwotę końcową montażu i wiemy, ile średnio zużywamy energii elektrycznej, bez trudu dojdziemy do tego, kiedy inwestycja zacznie się zwracać. Osoby, które skorzystały z dofinansowania, powinny uwzględnić jego kwotę w rachunku.