Każdy, kto chce zainstalować panele fotowoltaiczne, staje przed trudną decyzją – jaka moc instalacji będzie dla mnie odpowiednia? Teoretycznie, na podstawie prostych wyliczeń, można w przybliżeniu oszacować, jakiej mocy potrzebujemy, uwzględniając wielkość instalacji. Praktycznie to zdecydowanie bardziej skomplikowany proces, bo na uzysk energii wpływa wiele zmiennych. Kiedy fotowoltaika 3 kW ma sens i kto powinien zdecydować się na takie rozwiązanie?
Instalacja fotowoltaiczna 3 kW dla małych gospodarstw
Każde gospodarstwo domowe zużywa inną ilość prądu. Oczywiście, wiele zależy od tego, ile urządzeń elektrycznych znajduje się w domu, ale pod uwagę warto wziąć także ilość domowników. Im więcej osób, tym większe zużycie energii elektrycznej. W przypadku domów wielorodzinnych najczęściej montuje się instalacje o mocy 6 kW albo 10 kW.
Małe gospodarstwa domowe, gdzie mieszka jedna lub dwie osoby, nie muszą inwestować w tak drogi zestaw. Zestaw fotowoltaiczny 3 kW będzie świetnym rozwiązaniem dla osób prywatnych, które chcą stać się właścicielami małych, przydomowych elektrowni. W przypadku niewielkich domów albo budynków w zabudowie szeregowej instalacja fotowoltaiczna 3 kW wygeneruje na tyle dużą ilość energii, aby zaspokoić wszystkie potrzeby. Dzięki niej możemy znacząco obniżyć rachunki za prąd – nawet o 90% w skali roku.
Instalację 3 kW mogą rozważyć również rodziny trzyosobowe albo z dwójką małych dzieci. Niemniej jednak, dobór odpowiedniej mocy jest kwestią indywidualną i tak należy ją rozpatrywać. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy fotowoltaika 3 kW spełni nasze oczekiwania, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie precyzyjnie oszacować, czy taka moc będzie wystarczająca.
Fotowoltaika 3 kW a zużycie energii elektrycznej
Kiedy podjęliśmy decyzję o montażu fotowoltaiki i chcemy oszacować moc instalacji, zawsze musimy opierać się na konkretnych danych, takich jak zapotrzebowanie energetyczne naszego domu. Jednym z podstawowych, a zarazem najważniejszych, wyznaczników, jest w tym wypadku zużycie energii w skali roku. Nie sposób inaczej ocenić, jaka moc instalacji będzie odpowiednia, dlatego to pierwszy krok, jaki powinniśmy podjąć.
W zależności od warunków danego gospodarstwa domowego każda instalacja fotowoltaiczna 3 kW może wygenerować różną ilość energii. Gdybyśmy jednak chcieli przyjąć pewne uproszczenia, to należy założyć, że w naszej strefie klimatycznej z 1kW mocy instalacji fotowoltaicznej możemy rocznie uzyskać około 1000 kWh energii elektrycznej.
Mając te informacje, wystarczy przeanalizować, ile prądu zużywamy w skali roku. Dzięki temu wstępnie oszacujemy, czy fotowoltaika 3 kW jest w stanie wygenerować taką ilość energii, aby pokryć nasze roczne zapotrzebowanie na prąd.
Instalacja fotowoltaiczna 3 kW – zalety
Niepodważalną zaletą każdej instalacji fotowoltaicznej jest oszczędność. Ceny prądu nieustannie wzrastają i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższych latach miało się to zmienić. Dzięki fotowoltaice jesteśmy w stanie uniezależnić się od dystrybutorów energii i rosnących cen, produkując prąd na własne potrzeby. Nie bez znaczenia jest tu także kwestia ekologii. Energia z PV pochodzi z niewyczerpanych źródeł energii, czyli Słońca. Panele fotowoltaiczne (w tym m.in. panele Longi, panele fotowoltaiczne LG, panele Risen, panele Solar) są tak zaprojektowane, że ich ogniwa pozyskują czystą energię, a tę z kolei inwerter (np. inwerter Sofar, inwerter Fronius, inwerter Huawei) przekształca w prąd. Bez emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz w pełni bezpiecznie dla środowiska i człowieka.
Na tym nie koniec zalet, jakie daje instalacja fotowoltaiczna 3 kW. Cena z montażem, w porównaniu do fotowoltaiki o znacznie większej mocy, jest zdecydowanie niższa. W przypadku takiej instalacji nie musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. A skoro już o kosztach mowa, to warto nadmienić, że sama inwestycja zwraca się stosunkowo szybko, zwłaszcza jeśli skorzystamy z dofinansowania. Dodatkowo, warto rozważyć inwestycję w magazyn energii, który zwiększa autokonsumpcję energii, zapewnia zasilanie awaryjne i może przyczynić się do większych zysków z fotowoltaiki.
Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna 3 kW?
Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia “okres zwrotu”, z którym najprawdopodobniej każdy zainteresowany już się spotkał. Ujmując to możliwie jak najprościej, okres zwrotu to czas, w którym fotowoltaika wyprodukuje taką ilość prądu, która – jeśli byłaby zakupiona u dystrybutora – równałaby się cenie jej montażu.
To jak szybko zwróci się inwestycja w instalację PV, uzależnione jest od wielu czynników, które możemy zaliczyć do dwóch zasadniczych grup:
- Koszty, jakie inwestor musiał ponieść, aby instalacja fotowoltaiczna 3 kW została zainstalowana.
- Wszystkie pozostałe czynniki (ulgi, odliczenia i te uwarunkowania, na które inwestor nie ma wpływu), w tym względem produkcji energii, czyli jak moc instalacji wpływa na ilość wyprodukowanej energii i jakie są jej związki z zapotrzebowaniem gospodarstw domowych.
Na całościowy koszt fotowoltaiki 3 kW składają się:
- Koszt zakupu paneli fotowoltaicznych i całego osprzętu potrzebnego do prawidłowego działania instalacji,
- Cena montażu instalacji (w przypadku każdej instalacji koszt montażu może być inny),
- Okresowe przeglądy i konserwacja instalacji fotowoltaicznej,
- Rachunki za energię elektryczną.
Może Cię zainteresować: Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – co warto o niej wiedzieć?
Pod uwagę musimy wziąć wszystkie pozostałe składowe, które przekładają się na okres zwrotu inwestycji:
- Opłaty za energię elektryczną pobieraną od dystrybutorów nie są stałe. Im wyższa cena za prąd, tym szybciej zwróci się instalacja.
- Rodzaj dachu, jego kształt i kąt nachylenia, mają duży wpływ okres zwrotu inwestycji. Im bardziej optymalne ustawienie paneli, tym więcej prądu pozyskamy.
- Możliwe zacienienie paneli. Każdy cień, który na nie pada, wydłuża okres zwrotu poniesionych wydatków.
- Spadek wydajności paneli. Nie jest to duża różnica, bo na przestrzeni 20-25 lat wynosi zaledwie kilka procent.
Instalacja fotowoltaiczna 3 kW – cena z montażem
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 kW? Cena nie jest stała i wynika z wielu różnych czynników. Koszt zakupu i montażu takiej instalacji może być różny dla każdego inwestora. Największy wpływ na finalny koszt inwestycji mają rodzaj i jakość zastosowanych podzespołów. Kupujący ma do wyboru mnóstwo różnych konfiguracji, a panele fotowoltaiczne i inwertery mogą się różnić cenowo ze względu na okres gwarancji, wykorzystane technologie, ogólną sprawność i odporność na warunki atmosferyczne.
Im więcej wydamy na dobrą jakościowo instalację, tym dłużej – i tym wydajniej – będzie nam służyć. Unikniemy też wielu problemów, jakie mogą pojawić się przy budżetowych rozwiązaniach. Największe wahania cenowe można odczuć podczas wyboru konkretnego rodzaju paneli.
Fotowoltaika 3 kW na dachu – najkorzystniejszy wybór
Istotne jest także to, gdzie będzie pracować instalacja fotowoltaiczna 3 kW. Cena z montażem fotowoltaiki może być inna w zależności od tego, czy instalacja zostanie osadzona na dachu, czy na ziemi. Co do zasady, zdecydowanie taniej wyjdzie nas standardowa instalacja na dachu. Instalacja na gruncie będzie droższa ze względu na konieczność przygotowania ziemi czy większą ilość przewodów solarnych. Ze względu na to, że fotowoltaika 3 kW nie zajmuje wiele miejsca – ok 17-18 metrów kwadratowych – w zdecydowanej większości przypadków nie powinno być problemów z zamocowaniem paneli na dachu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy montaż na gruncie da nam znacznie większy uzysk energii i wtedy należy liczyć się z większym wydatkiem.
Profesjonalna obsługa i opieka nad klientem
Równie ważną kwestią, choć może mało oczywistą, są dodatkowe usługi, jakie oferuje firma wykonująca montaż. Jeśli chcemy mieć pełne wsparcie ze strony specjalistów albo potrzebujemy pomocy z dopełnieniem formalności związanych z dofinansowaniem, lepiej skierować się do firmy, która takie wsparcie jest w stanie nam zagwarantować – i, oczywiście, należy liczyć się wtedy z większymi kosztami.
Jaki jest zatem średni koszt fotowoltaiki o mocy 3 kW?
Gdybyśmy chcieli uśrednić cenę, jaką przyjdzie nam zapłacić za instalację 3 kW wraz z montażem, to kwota końcowa będzie się wahać pomiędzy 15.000-18.000 zł.
Fotowoltaika 3 kW – cena zawsze może być niższa
Pewnych kwestii nie przeskoczymy – jeśli stawiamy na jakość, zapłacimy więcej. Czy w rzeczywistości zawsze tak jest? Niekoniecznie, bo istnieje kilka całkiem dobrych sposobów, aby obniżyć koszt inwestycji. Jednym z najlepszych jest… negocjacja ceny. Nie należy spodziewać się, że z 18 tysięcy zejdziemy do 15 tysięcy, ale każdy rabat ma znaczenie i pozwala nam trochę zaoszczędzić.
Porównaj różne oferty instalacji PV 3 kW
Warto też porównać kilka ofert, aby znaleźć tę, która nie tylko spełnia nasze oczekiwania, ale jednocześnie jest atrakcyjna pod względem ceny. Nigdy nie wybierajmy pierwszej przedstawionej nam oferty montażu. W wielu przypadkach w tej samej cenie możemy liczyć na lepszą jakość komponentów czy lepsze parametry całej instalacji. Rozeznanie na rynku da nam także dobry argument do ewentualnych negocjacji.
Racjonalnie dobrze moc instalacji
Nie decydujmy się na instalację o większej mocy, niż jest nam potrzebna. Jeśli w najbliższym czasie nie planujemy zakupu wyjątkowo energochłonnych urządzeń, nie ma to żadnego sensu, nawet jeśli cena wydaje się atrakcyjna. Wszystkie niewykorzystane nadwyżki energii i tak nam przepadną, a zainwestujemy więcej pieniędzy w samą instalację i tym samym wydłużymy okres zwrotu. W tym miejscu trzeba jednak wspomnieć, że jeśli z czasem chcemy zainstalować chociażby pompę ciepła, to instalacja o większej mocy jest bardzo dobrym wyborem.
Skorzystaj z dofinansowań na fotowoltaikę
Ostatnia rzecz, chociaż wcale nie mniej ważna, to wsparcie publiczne. Każdy, kto jest realnie zainteresowany tematem instalacji PV wie, że można skorzystać z dotacji i taka forma pomocy jest możliwa również wtedy, kiedy interesuje nas instalacja fotowoltaiczna 3 kW. Cena z montażem w porównaniu do instalacji o większej mocy może nie wydawać się wysoka, ale jeśli tylko mamy możliwość, wykorzystajmy wsparcie publiczne. Do dyspozycji mamy wiele różnych form pomocy, zwłaszcza jako właściciele domów jednorodzinnych.
Programy rządowe realizowane na terenie całego kraju są sporym odciążeniem dla inwestora. Jedną z możliwości jest program “Mój Prąd”, dzięki któremu możemy uzyskać aż 3 tysiące złotych bezzwrotnej dotacji na fotowoltaikę.
Wróćmy do szacowanych kosztów: instalacja fotowoltaiczna 3 kW – cena z montażem – to wydatek około 17 tysięcy złotych. Z dofinansowaniem na kwotę 5 tysięcy złotych zapłacimy aż o 30 % mniej.
Oprócz tego możemy skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala nam odliczyć od dochodów koszt instalacji fotowoltaicznej, nawet do kwoty 53 tysięcy złotych. W wielu miastach działają także lokalne systemy wsparcia, które umożliwiają obniżenie finalnych kosztów inwestycji.