Treść główna

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – co warto o niej wiedzieć?

Raport Energy Outlook z 2019 roku prognozuje, że globalna konsumpcja energii elektrycznej do 2050 roku zwiększy się o połowę w porównaniu z rokiem 2018. Jeśli dołożymy do tego dynamicznie rosnące ceny energii, które według różnych prognoz mają być wyższe nawet o 40% już w roku 2030, nie powinien dziwić fakt, że wiele osób już teraz poszukuje sposobów na uchronienie się przed tak dużymi wydatkami. Rozwiązaniem są systemy fotowoltaiczne. Jedną z najczęściej wybieranych opcji jest instalacja fotowoltaiczna 5 kW. Przyjrzyjmy się, jak działa i komu jest dedykowana.

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – co to takiego?

Pod względem zasady działania, instalacja fotowoltaiczna 5 kW niczym nie różni się od innych. Wchodzące w jej skład ogniwa fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca, wytwarzając prąd stały, który następnie zamieniany jest w zmienny. W tej formie możemy wykorzystywać go w tradycyjny sposób – poprzez podłączanie urządzenia do zwykłego domowego gniazdka. W efekcie korzystamy z zupełnie darmowej energii elektrycznej.

Jedyna różnica pomiędzy fotowoltaiką 5 kW, a innymi tego typu instalacjami, tkwi w mocy. Przykładowo, instalacja o mocy 5 kW jest w stanie wytworzyć o połowę mniej prądu niż instalacja o mocy 10 kW. W dalszej części artykułu dowiemy się, ile prądu generuje dokładnie i jak wartości te prezentują się w porównaniu ze średnim rocznym zużyciem energii w gospodarstwie domowym.

Fotowoltaika 5 kW – duża czy mała moc?

Biorąc pod uwagę, że dla zastosowań przydomowych zwykle proponowane są instalacje od 3 do 10 kW, fotowoltaika 5 kW należy raczej do tych o mniejszej mocy. W wielu przypadkach jest ona jednak całkowicie wystarczająca. Szacuje się, że w przeciętnym domu jednorodzinnym w Polsce, który zamieszkiwany jest przez rodzinę z dziećmi, zużywa się rocznie 4200 kWh energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna 5 kW z powodzeniem jest w stanie pokryć takie zapotrzebowanie.

Pamiętajmy też, że jeśli instalacja o mocy 5 kW okaże się niewystarczająca, w dowolnym momencie możemy zdecydować się na jej rozbudowę. Taka konieczność pojawia się głównie wtedy, gdy w gospodarstwie domowym zaczynamy użytkować dodatkowe sprzęty, które cechują się dużą energochłonnością. Jeśli przewidujemy, że w przyszłości może zaistnieć potrzeba rozbudowy instalacji fotowoltaicznej 5 kW, warto wspomnieć o tym firmie, z którą współpracujemy w zakresie projektu i montażu, gdyż wówczas dobierze ona takie rozwiązanie, które nie będzie kłopotliwe w ewentualnej rozbudowie.

Komu polecana jest instalacja fotowoltaiczna 5 kW?

Zgodnie z tym, co zostało wspomniane wcześniej, instalacja 5 kW polecana jest przede wszystkim gospodarstwom domowym o niewygórowanym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Oczywiście wiele w tym względzie zależy od liczby domowników i ich stylu życia, który przekłada się na zużycie prądu. W przypadku firm i gospodarstw rolnych, zwykle rozważa się systemy fotowoltaiczne o mocy nie mniejszej niż 10 kW. Nawet program dotacji dla rolników – Agroenergia – zakłada dofinansowanie w przypadku instalacji 10-50 kW. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły i niewielkie firmy czy gospodarstwa rolne również mogą korzystać z fotowoltaiki 5 kW. Czasem też zamierzenie użytkownika jest takie, by stanowiła ona jedynie dodatkowe źródło zasilania, umożliwiając częściowe zmniejszenie zużycia prądu.

Aby wiedzieć, czy w naszym przypadku fotowoltaika 5 kW będzie wystarczająca, warto przeanalizować swoje rachunki za prąd z pracownikiem firmy fotowoltaicznej lub samodzielnie skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów fotowoltaiki. To specjalnie opracowane narzędzia, które uwzględniają zarówno nasze bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną, jak i ewentualny wzrost tego zapotrzebowania w przyszłości. Dzięki temu pozwalają na dobranie instalacji fotowoltaicznej, która będzie dobrze dopasowana do naszych potrzeb.

Przemyślane dobranie instalacji to ważna sprawa, gdyż zarówno zbyt słaba, jak i zbyt duża moc nie stawia nas w korzystnej sytuacji. W pierwszym przypadku będziemy borykali się z częstymi brakami prądu, które zmuszą nas do częściowego korzystania z usług elektrowni albo do zaopatrzenia się w solidny akumulator. Z kolei, jeśli instalacja fotowoltaiczna 5 kW będzie miała zbyt dużą moc względem naszych potrzeb, poniesiemy na nią zbędny wydatek. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że cena za każdy dodatkowy 1 kW waha się w granicach 4000-6000 zł brutto z montażem, a zatem właśnie tyle możemy zaoszczędzić wybierając instalację o mocy nieco niższej – 4 kW. W ostatecznym rozrachunku nie jest to jednak bardzo zła sytuacja, gdyż nadwyżki prądu możemy magazynować i spożytkowywać zimą, gdy słońca jest mniej i instalacja może nie radzić sobie z zapewnieniem ciągłości w dostawie prądu. Jeśli zainwestujemy w instalację on-grid, mamy też możliwość sprzedawania nadwyżek prądu do sieci.

Fotowoltaika 5 kW – ile prądu generuje?

Wydawałoby się, że instalacja fotowoltaiczna 5 kW może zaoferować nam rocznie około 5000 kWh. Tymczasem, jak zapewnia wielu producentów tych rozwiązań, w optymalnych warunkach moc znamionowa to 5kW. Pod pojęciem optymalnych warunków rozumie się przede wszystkim pełną wydajność i nieprzekraczanie maksymalnej określonej przez producenta temperatury.

Jaka powierzchnia dachu dla instalacji fotowoltaicznej 5 kW?

Im większa moc instalacji fotowoltaicznej, tym większa liczba paneli, które się na nią składają. W przypadku fotowoltaiki 5 kW jest to zwykle 16 paneli. Producenci oferują modele o nieco zróżnicowanych wymiarach, stąd w zależności od wybranej oferty, do montażu paneli możemy potrzebować większą lub mniejszą powierzchnię dachu. Z reguły jednak instalacja fotowoltaiczna 5 kW nie potrzebuje powierzchni większej niż 30 m2.

Zanim z niepokojem weźmiemy się za przeliczanie metrażu swojego dachu, pamiętajmy, że nawet jeśli okaże się on za mały dla instalacji fotowoltaicznej 5 kW, nie wyklucza to możliwości jej zastosowania. Wystarczy wtedy postawić na rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika na gruncie. Niejednokrotnie jest ono nawet lepsze niż tradycyjny montaż dachowy, gdyż zyskujemy wówczas możliwość swobodnego ustawienia ogniw solarnych, a dzięki temu zapewnienia sobie najwyższej możliwej wydajności instalacji. Jest też i druga strona medalu, gdyż taka forma instalacji fotowoltaicznej 5 kW niesie za sobą wyższe koszty. Wynikają one z konieczności wykonania prac ziemnych w celu poprowadzenia przewodów.

Fotowoltaika 5 kW – cena

Cena instalacji fotowoltaicznej 5 kW to pytanie, na które nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Wiele źródeł jako orientacyjną cenę fotowoltaiki 5 kW podaje 25 000-30 000 zł, ale pamiętajmy, że na ostateczny koszt wpływa wiele czynników. Jeżeli koszt dowolnej instalacji rozłożymy na czynniki pierwsze to dowiemy się, że prawie połowę kwoty stanowią same panele fotowoltaiczne. W dalszej kolejności, bo około 20% całościowego kosztu, pochłania inwerter i montaż, a reszta to wydatek na okablowanie, stelaże i samą obsługę, jaką świadczy dla nas firma fotowoltaiczna. Przyjrzyjmy się jednak poszczególnym składnikom nieco bliżej.

Cena instalacji fotowoltaicznej 5 kW może być tak różna, jak różne są urządzenia wchodzące w skład zestawu fotowoltaicznego. Ich parametry, takie jak wydajność, bezpieczeństwo użytkowania, długość okresu gwarancyjnego, odporność na czynniki atmosferyczne czy samo zaawansowanie technologiczne, przekładają się na ogólną jakość urządzenia, a ta – na cenę.

Na koszt instalacji o mocy 5 kW wpływa nawet to, jaki rodzaj poszycia ma nasz dach. Nie na każdym będzie bowiem możliwość zastosowania określonego systemu montażowego. W przypadku skomplikowanej budowy dachu zastosowanie obojętnie jakiego systemu będzie wiązało się z dużym nakładem pracy, a więc montaż będzie kosztował więcej. Z kolei jeśli na dachu w ogóle nie będzie możliwości zamontowania paneli, pozostaje opcja montażu na gruncie, która również będzie droższa.

Analizując cenę instalacji fotowoltaicznej 5 kW musimy też wziąć pod uwagę poziom rozbudowania oferty firmy fotowoltaicznej. Podczas gdy jedne podmioty ograniczają się jedynie do niezbędnych czynności, czyli zaprojektowania i zamontowania instalacji, inne zapewniają kompleksową obsługę. Najbardziej troszczące się o klienta firmy oferują nawet pomoc w dopełnieniu formalności związanych z ubieganiem się o dofinansowanie do systemu fotowoltaicznego. Wyższa cena instalacji fotowoltaicznej 5 kW często wynika też z bonusów, jakie firmy dorzucają do swoich usług. Może to być np. regularny monitoring instalacji fotowoltaicznej czy darmowe serwisowanie.

Instalacja fotowoltaiczna 5 kW – cena a czas zwrotu inwestycji

Zgodnie z wyliczeniami specjalistów, instalacja fotowoltaiczna 5 kW pozwala nam na oszczędności rzędu 2800 zł w skali roku. Łatwo więc obliczyć, że skoro cena fotowoltaiki 5 kW wynosi 25 000-30 000 zł, to inwestycja ta zwróci nam się średnio po 10 latach, przy założeniu, że cały koszt instalacji pokrywamy samodzielnie. Pamiętajmy jednak, że istnieje szereg programów wsparcia finansowego dla gospodarstw domowych decydujących się na rozwiązania fotowoltaiczne. Przykładowo, z rządowego programu „Mój Prąd” możemy uzyskać 3000 zł dotacji. Do tego dochodzi ulga termomodernizacyjna, której wysokość wyliczana jest indywidualnie. W praktyce, czas zwrotu inwestycji w instalację fotowoltaiczną 5 kW można więc skrócić nawet do 6 lat.

Warto też wiedzieć, że z analiz Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej wynika, że koszty systemów fotowoltaicznych, a więc i ceny fotowoltaiki 5 kW, w ciągu ostatniej dekady spadły aż o 50-60%. Nadzieje na dalszy spadek cen, w połączeniu z faktem drożejącej energii elektrycznej oznaczałyby, że czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę jeszcze bardziej ulegnie skróceniu.

Jesteś zainteresowany przejściem na fotowoltaikę 5 kW? Jako firma z 12-letnim doświadczeniem w projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznych, chętnie zajmiemy się kompleksową realizacją instalacji dla Ciebie.

Działamy w oparciu o rozwiązania oferowane przez renomowanych producentów. Są to m.in.:

– falownik huawei

– falownik sofar

inwerter fronius

– inwerter Huawei,

– panele Sharp,

– panele Longi,

– panele Rec.

Zapraszamy do kontaktu!

Szybki kontakt Zamów ofertę