Treść główna

Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – dla kogo to najlepszy wybór?

Zużycie energii elektrycznej stale rośnie, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ceny za prąd też są nieustannie podwyższane, dlatego fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. W zależności od zapotrzebowania energetycznego, niemalże każde gospodarstwo potrzebuje innej instalacji. Fotowoltaika 6 kW to jedno z popularniejszych rozwiązań. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie są koszty związane z montażem.

Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja?

Dzisiaj chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że fotowoltaika jest bardzo opłacalną, a jednocześnie przyszłościową formą inwestycji. Dzięki niej jesteśmy w stanie znacząco obniżyć, a czasem nawet zredukować do zera, koszty za energię elektryczną. Niektórych przerażają kwoty, jakie trzeba na początku wydać. Tak, to prawda, że zakup i montaż paneli nie należą do najtańszych, ale inwestycja zwraca się już po kilku latach, a z czasem zaczyna przynosić wyłącznie korzyści. Co więcej, od dłuższego czasu istnieją formy pomocy finansowej i wsparcia dla osób, które decydują się na montaż instalacji. Trzeba też pamiętać, że własna fotowoltaika to znacznie łatwiejsze i zdecydowanie bardziej ekonomiczne pozyskiwanie energii z naturalnego źródła, którego nijak nie jesteśmy w stanie wyczerpać. Co więcej, każdą nadwyżkę energii możemy odebrać albo magazynować. Dzięki temu w mniej słoneczne dni, w które panele z oczywistych względów nie wygenerują tej samej ilości energii, co chociażby latem, w dalszym ciągu oszczędzamy na rachunkach.

Ile paneli wybrać? Dla kogo jest instalacja fotowoltaiczna 6 kW?

Zacznijmy od danych szacunkowych, bo to one pomogą nam zobrazować, jakie jest realne zapotrzebowanie na energię. Przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina (rodzice i dwójka dzieci) rocznie zużywa od 4000 kW do 6000 kW. W przypadku takiego gospodarstwa domowego, w zupełności wystarczająca będzie instalacja generująca energię elektryczną o szczytowej mocy od 4 kW do 6 kW.

Z pozoru mogłoby się wydawać, że sprawa jest prosta. Z szacunkowych danych przecież jasno wynika, że instalacja fotowoltaiczna 6 kW będzie wystarczająca. Jest to jednak błędne założenie. Roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego to zaledwie jedna z kilku kwestii, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Przy zakupie paneli należy także przeanalizować:

  • kształt i powierzchnię dachu,
  • kąt nachylenia połaci dachowej,
  • ekspozycję paneli na światło słoneczne.

To o tyle istotne, że ta sama instalacja 6 kW zamontowana na dachu skośnym i prostym może przynieść różny zysk energetyczny. Wpływ na to mają właśnie wyżej wymienione czynniki.

Fotowoltaika 6 kW, czyli myśl przyszłościowo

Decydując się na instalację o określonej mocy, zwykle bierzemy pod uwagę kilka najistotniejszych dla nas czynników. Należy do nich cena i bieżące zapotrzebowanie na energię elektryczną. O czym jeszcze trzeba pomyśleć? Przede wszystkim o przyszłości. Nie skupiajmy się wyłącznie na tym, co jest tu i teraz, ale jednocześnie myślmy przyszłościowo.

Załóżmy, że dziś idealna będzie instalacja fotowoltaiczna 6 kW. Cena jest odpowiednia, możliwości również. Załóżmy też, że z czasem dokupujemy kilka urządzeń, które są bardzo energochłonne, np. pompę ciepła. Rezultat – inwestycja w dalszym ciągu jest opłacalna, ale będzie zwracała się dłużej. To oczywiście nie oznacza, że powinniśmy decydować się na znacznie większą moc instalacji. Chodzi raczej o wzięcie pod uwagę pewnego zapasu, który być może wykorzystamy w przyszłości. Zwłaszcza, jeśli inwestycję w energochłonne urządzenia mamy w planach już na etapie wybierania instalacji.

Ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna 6 kW?

Celem każdej instalacji jest znalezienie złotego środka. Musimy zatem wiedzieć, ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna 6 kW i jakie jest średnie zapotrzebowanie na energię naszego gospodarstwa. O ile odpowiedź na to drugie pytanie zdaje się być prosta, bo każdy z nas jest w stanie to ocenić, chociażby na podstawie rachunków za prąd, tak w kwestii samej instalacji sprawa jest bardziej skomplikowana.

Tak naprawdę nie ma jednoznaczniej odpowiedzi i wiele zależy od czynników, o których wspomnieliśmy już wcześniej, czyli kąta nachylenia dachu, nasłonecznienia i zorientowania względem kierunków. Co więcej, ważna jest też wydajność samych modułów. Dobre jakościowo panele, które pochodzą od renomowanego i cenionego na rynku producenta, będą miały w większości przypadków lepszą wydajność, niż te nieznanych marek.

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę z doradcą technicznym. Taka osoba będzie w stanie bardzo dokładne określić, ile prądu wygeneruje fotowoltaika 6 kW zamontowana na konkretnym dachu. W efekcie unikniemy wielu błędów, które najpewniej popełnilibyśmy kupując panele samodzielnie. Przy okazji sporo możemy na tym zaoszczędzić, bo źle dobrana moc instalacji może zamienić się w kiepską opłacalność całej inwestycji.

Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że taka odpowiedź dla wielu może okazać się niewystarczająca, dlatego uśrednijmy, ile da nam instalacja fotowoltaiczna 6 kW. Przy założeniu, że stosujemy tylko i wyłącznie komponenty wysokiej jakości, możemy liczyć na około 6000-6600 kW rocznie. Jest to wartość, która jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie energetyczne czteroosobowej rodziny. Przy okazji warto też powiedzieć, że fotowoltaika 6 kW jest jedną z najczęściej wybieranych instalacji w Polsce.

Fotowoltaika 10 kW czy instalacja fotowoltaiczna 6 kW? Cena z montażem i różnice w uzysku

Każde gospodarstwo domowe ma inne zapotrzebowanie na prąd. Dla większości w zupełności wystarczająca będzie fotowoltaika 6 kW, ale w określonych przypadkach może się okazać, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie instalacja 10 kW. Co na to wpływa?

Oczywiście, że zapotrzebowanie na prąd, ale nie chodzi wyłącznie o to bieżące. Wcześniej wspominana już pompa ciepła jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które stanowi doskonałe uzupełnienie instalacji. Nie musimy się na nią decydować już w momencie montażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić ją z czasem, ale… powinniśmy to uwzględnić przy wyborze optymalnej mocy instalacji. Przeznaczenie pompy ciepła jest dokładnie takie samo, jak w przypadku kotła gazowego czy pieca węglowego. Łatwo wywnioskować, że jeśli zasilić ją energią słoneczną, możemy jeszcze bardziej zredukować koszty za węgiel czy gaz.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup auta elektrycznego. Z najnowszych doniesień wynika, że  do 2035 roku auta spalinowe mają zostać całkowicie wycofane z produkcji. Samochód zasilany energią elektryczną możemy rzecz jasna doładować na stacji, ale drugim rozwiązaniem jest instalacja własnej stacji ładującej na terenie posesji. Jeśli planujemy taką inwestycję, to również musimy ją uwzględnić w trakcie wyboru mocy instalacji.

Wracając do stwierdzenia, że fotowoltaika 6 kW sprosta oczekiwaniom większości osób – tak, ale pod warunkiem, że nie planujemy właśnie takich inwestycji. W przeciwnym razie może okazać się, że zdecydowanie lepszym wyjściem będzie instalacja 10 kW.

Trzeba jednak mieć na względzie, że decydując się na większą moc, przyjdzie nam zapłacić więcej za komponenty. Jak to wygląda finansowo? Instalacja fotowoltaiczna 6 kW – cena z montażem oscyluje w granicach 30.000 zł. W przypadku fotowoltaiki 10 kW do tej kwoty musimy doliczyć około 10.000 zł. Jeśli chodzi o uzysk, to możemy liczyć na blisko raz tyle energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna 6 kw – cena może być różna

Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, ile będzie kosztowała instalacja fotowoltaiczna 6 kW. Cena końcowa jest wynikiem wielu różnych czynników. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

  • Moc instalacji – fotowoltaika 6 kW będzie droższa niż 4 kW, to nie ulega wątpliwościom. Trzeba mieć jednak na względzie, że paradoksalnie im większa moc instalacji, tym mniejszy koszt za 1 kWp. Tę zależność można zaobserwować w przypadku niemalże każdej firmy zajmującej się produkcją komponentów. W szczególności warto wziąć to pod uwagę, myśląc o instalacji w sposób przyszłościowy.
  • Jakość komponentów. Trzeba uczciwie powiedzieć, że w przypadku fotowoltaiki cena idzie w parze z jakością. Znane i cenione na rynku firmy będą oferowały panele, falowniki i konstrukcje nośne w wyżej cenie. W efekcie instalacja fotowoltaiczna 6 kW może kosztować o kilka tysięcy mniej lub więcej. Czy warto dopłacać? W zdecydowanej większości przypadków tak, ponieważ to przekłada się bezpośrednio na wydajność instalacji.
  • Miejsce montażu instalacji. Największą popularnością cieszą się panele montowane na dachu – nie zajmują miejsca w ogrodzie, są praktycznie bezinwazyjne. To tańsze rozwiązanie, ale i w tym przypadku cena nie będzie każdorazowo taka sama. Rodzaj dachu i pokrycia dachowego będzie miał przełożenie na finalny koszt. Drugie rozwiązanie, które jest jednocześnie droższe, to osadzenie jej na gruncie. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 10 kW? Cena z montażem i tutaj bywa różna, w zależności od tego, jakie prace dodatkowe trzeba wykonać.
  • Poziom obsługi klienta również wpływa na to, ile będzie kosztować instalacja fotowoltaiczna 6 kW. Cena wynika nie tylko z samego przytwierdzenia paneli. Niektóre firmy mogą pomóc w dopełnieniu formalności związanych z uzyskaniem dofinansowania czy służą pomocą w razie pytań i wątpliwości odnośnie już istniejącej instalacji. Usługa usłudze nierówna, a w przypadku sporej inwestycji – a taką niewątpliwe jest fotowoltaika 6 kW – często lepiej zdecydować się na firmę, która gwarantuje kompleksową obsługę klienta.

Każdy z tych czynników bezpośrednio będzie przekładał się na to, ile zapłacimy za komponenty i ich montaż. Na rynku nie brakuje firm, które oferują tańsze lub droższe panele czy falowniki. Decyzję o tym, czy zainwestować w bardziej kosztowne rozwiązania czy budżetową opcję, każdy powinien podjąć samodzielnie.

Uśredniając cenę końcową, instalacja fotowoltaiczna 6 kW to inwestycja rzędu 29.000 zł. W najtańszym wariancie będziemy musieli wydać około 26.000 zł, z kolei w najdroższym – około 31.000 zł.

Szybki kontakt Zamów ofertę