Treść główna

Instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw – co warto o nich wiedzieć?

Instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw stają się coraz bardziej popularne, ponieważ oferują znaczne oszczędności w wydatkach na energię i mają lepszy stosunek jakości do ceny niż systemy o niższej mocy. Mimo tego wciąż są osoby — w tym niektórzy instalatorzy — które uważają, że w gospodarstwach domowych o niskim zużyciu energii elektrycznej zawsze opłaca się instalować małe systemy. Czy na pewno?

Nie ma co do tego wątpliwości – średni rozmiar instalacji fotowoltaicznych w Polsce jest coraz większy. Pięć lat temu większość gospodarstw domowych instalowała systemy fotowoltaiczne o mocy ok. 3,5 kW. Średnia moc mikroinstalacji instalowanych w pierwszym półroczu w 2020 r. w Polsce wynosiła 6,8 kW*.  Dziś przeciętna wielkość instalacji PV wynosi 10,3 kW**, co jest dowodem na to, że znaczenie tych instalacji stale rośnie.

Ile energii generują instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw

Instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw generują powyżej 6000 kWh rocznie – biorąc pod uwagę, że z 1kWp paneli fotowoltaicznych pozyskuje się w skali roku ok. 800-1000 kWh energii elektrycznej. To oznacza, że instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw  są celowe w przypadku gospodarstw, których roczne zużycie energii elektrycznej przekracza 6000 kWh. Faktyczna moc każdego systemu fotowoltaicznego, bez względu na moc, będzie różna w zależności od tego, gdzie jest zlokalizowana i gdzie jest umiejscowiona instalacja – panele zainstalowane w miejscach bardziej nasłonecznionych  wygenerują więcej energii, zwłaszcza w miesiącach letnich. Nie bez znaczenia jest także jakość – paneli, inwerterów (falowników) i pozostałych komponentów systemu.

Kiedy sprawdzają się instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw?

Instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw są rekomendowane dla tych rodzin, które mają duże zapotrzebowanie na energię elektryczną. Takie systemy sprawdzą się np. w domach z basenem czy z pompą ciepła z uwagi na to, że wyprodukowany przez instalacje fotowoltaiczne i oddany do sieci nadmiar energii można odebrać z sieci energetycznej w ciągu 1 roku. Instalacje fotowoltaiczne powyżej 6,5 kw docenią także posiadacze elektrycznych pojazdów. Ładowanie samochodu w domu z instalacji fotowoltaicznej pozwoli na przemieszczanie się praktycznie za darmo.

Może Cię zainteresować:  Zbyt mały dach? Fotowoltaika na wiacie to alternatywne rozwiązanie

 

* “Rynek Mikroinstalacji Fotowoltaicznych w Polsce I połowa ‘20” https://globenergia.pl/rosnie-liczba-mikroinstalacji-pv-wzrost-znaczenia-srednich-i-duzych-instalacji-na-rynku/

**https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/

Oceń ten post
Szybki kontakt Zamów ofertę