Treść główna

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka jest żywotność instalacji fotowoltaicznej. Szacuje się, że działa ona wydajnie przez ok. 25-30 lat. Ponadto producenci gwarantują, że sprawność modułów nie spadnie poniżej pewnego poziomu. Należy jednak podkreślić, że wpływa na to wiele czynników. Podpowiadamy, jak dbać o panele fotowoltaiczne, żeby służyły jak najdłużej.

Fotowoltaika – żywotność

Istnieje wiele teorii na temat tego, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych. Należy podkreślić, że technologia solarna ciągle się rozwija, dzięki czemu ogniwa stają się trwalsze i wydajniejsze. Nie musimy się więc martwić, że system zużyje się, zanim zacznie na siebie zarabiać.

Coraz więcej producentów oferuje 25-letnią gwarancję na moduły fotowoltaiczne. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli wybierzesz najlepszy system, na jego wydajność wpływa kilka czynników. Żywotność fotowoltaiki mogą skrócić zjawiska atmosferyczne, takie jak gradobicie, śnieg, wichury, zamarznięta woda, czy ekstremalnie wysokie i niskie temperatury. Na szczęście w strefie klimatycznej, w jakiej znajduje się Polska, warunki są na tyle łagodne, że w minimalnym stopniu wpływają na wydajność instalacji.

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych i inwertera?

Chociaż słysząc o fotowoltaice, myślimy przede wszystkim o ogniwach pochłaniających energię słoneczną, należy również pamiętać o falowniku. Urządzenie zamienia prąd stały na zmienny, a objęty jest zazwyczaj 10-letnią gwarancją. Na żywotność inwertera wpływają warunki pracy i to, czy ma on większą moc niż moduły.

Przyjmuje się, że panele pracują z niemal pełną wydajnością przez 25 lat, po tym czasie działają z mocą wynoszącą co najmniej 80% wartości początkowej. Z biegiem lat instalacja będzie produkowała coraz mniej prądu, aż w końcu będzie się nadawała do wymiany.  Producenci podkreślają, że największy spadek mocy występuje w pierwszym roku eksploatacji, zazwyczaj wynosi on 3-5%. W kolejnych latach wydajność obniża się o około 1% rocznie. Dlatego choć żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi 25-30 lat, należy jednak liczyć się z tym, że w miarę upływu czasu, instalacja będzie działała mniej skutecznie.

Jak wydłużyć żywotność paneli słonecznych?

Przede wszystkim pamiętajmy, aby regularnie robić przegląd instalacji fotowoltaicznej, przynajmniej raz na 5 lat. Warto również skorzystać z usług firmy specjalizującej się w myciu i konserwacji paneli. Wszelkie zabrudzenia przyczyniają się do powstania zacienienia, które obniża wydajność instalacji. Pamiętajmy też, żeby regularnie monitorować stan instalacji przez specjalną aplikację w smartfonie i/lub odczyt z falownika. Warto też analizować dane z licznika dwukierunkowego. W ten sposób można stwierdzić ewentualny spadek wydajności.

Szybki kontakt Zamów ofertę