Treść główna

Łap słońce, czyli efektywna fotowoltaika na dachu

W ostatnich latach fotowoltaika zyskuje na popularności. Systemy fotowoltaiczne z reguły montowane są na dachach, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych. Chęć wykorzystywania energii ze słońca stanowi atrakcyjną alternatywę, tym bardziej, że fotowoltaika na dachu – dokładnie rzecz biorąc jej montaż i użytkowanie – nie jest niczym skomplikowanym. Jednak, czy każdy dach jest na to gotowy?

Współczesne systemy PV mają najróżniejsze zastosowania – redukują ilość energii potrzebnej np. do oświetlenia autostrad, a także zapewniają energię dla domów prywatnych i firm. Produkowanie elektryczności ze Słońca jest korzystne dla środowiska, ponieważ jest obfitym, odnawialnym i dostępnym każdego, nawet zachmurzonego dnia, wysoce adoptowalnym źródłem energii. Fotowoltaika na dachu pozwala w wystarczającym stopniu zasilić dom, a także przesłać dodatkową ilość energii do sieci.

Fotowoltaika na dachu – kiedy to możliwe?

Nie każdy dach nadaje się do montażu paneli słonecznych. Najczęstszymi przeszkodami są zbyt mała powierzchnia dachu, okna, nieodpowiednia orientacja dachu względem stron świata lub nieodpowiednia konstrukcja dachu. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem montażu paneli słonecznych jest skierowanie instalacji na południową stronę. Również kąt ustawienia paneli ma bezpośredni wpływ na wydajność całego systemu i ilość generowanej energii. Fotowoltaika na dachu największą wydajność wykazuje przy nachyleniu w przedziale między 25 a 40 stopniami. Jeżeli mamy do czynienia z płaskim dachem, musimy zastosować odpowiednie wsporniki umożliwiające montaż paneli pod odpowiednim kątem. Należy także pamiętać, że im większą moc instalacji chcemy uzyskać, tym większą powierzchnię dachu musimy przeznaczyć na montaż systemu fotowoltaicznego.

Fotowoltaika na dachu a obciążenie konstrukcji

Dach, na którym zamierzamy zainstalować system fotowoltaiczny, musi stanowić naprawdę solidną konstrukcję, ponieważ panele stanowią jego dodatkowe obciążenie. Fotowoltaika na dachu może przez wiele lat służyć jako stabilne źródło ekologicznej energii elektrycznej. Aby rozwiązanie to spełniało swoją rolę, moduły muszą być zainstalowane w miejscu, w którym na drodze światła nie będzie żadnych przeszkód. Popularnym rozwiązaniem, pozwalającym na zwiększenie potencjału zamontowanych paneli słonecznych, jest instalacja na bardziej zacienionych fragmentach dachu tzw. optymalizatorów mocy. Dzięki nim najbardziej zacienione moduły nie obciążają całego łańcucha, a zatem nie wpływają na pogorszenie się parametrów prądowo-napięciowych pozostałych modułów.

Aby system fotowoltaiczny zamontowany na dachu działał najefektywniej, warto przygotować projekt instalacji już na etapie planowania budowy domu, przykładając uwagę do tego, by dach był „przyjazny panelom słonecznym.

Zapraszamy do skorzystania z naszej wiedzy i doświadczenia. Realizujemy instalacje fotowoltaiczne z wykorzystaniem paneli, inwerterów i falowników renomowanych marek (m.in. falownik Huawei, inwerter Sofar, falownik Fronius, panele Longi, panele LG i wiele innych).

Szybki kontakt Zamów ofertę