Treść główna

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Gdy do domu trafi kilka dodatkowych urządzeń, może się okazać, że zamontowana fotowoltaika nie jest wystarczająca, aby pokryć zwiększone zapotrzebowanie na prąd. Wielu użytkowników zastanawia się wtedy, czy możliwa jest rozbudowa instalacji fotowoltaicznej. Zwykle nie ma ku temu przeszkód, ale trzeba wiedzieć, że w każdym przypadku wygląda to nieco inaczej.

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej niskonapięciowej

Instalacja z mikroinwerterami jest najmniej problematyczna w rozbudowie. Wystarczy dokupić odpowiednią liczbę modułów i adekwatną do nich liczbę mikroinwerterów, w zależności od tego, ile paneli obsługuje jeden mikroinwerter. Co ważne, w tym modelu instalacji nie musimy skupiać się na dopasowywaniu mocy modułów. Sprawa znacznie bardziej komplikuje się jednak w przypadku rozbudowy instalacji fotowoltaicznej z falownikiem centralnym.

Rozbudowa fotowoltaiki z falownikiem centralnym

Planując rozbudowę instalacji fotowoltaicznej tego rodzaju, na początek musimy upewnić się, czy istniejący falownik centralny będzie wystarczający do obsłużenia dodatkowych modułów. Zaleca się bowiem, aby moc nominalna falownika była niższa niż łączna moc modułów, ale też nie za niska. Najlepiej, gdy stosunek mocy paneli do mocy falownika mieści się w przedziale 80-125%. Jeżeli po dołożeniu modułów spełnienie tego warunku nie będzie możliwe, konieczna jest wymiana falownika. Niestety, wiąże się to z wysokim kosztem, sięgającym nawet 20% całego kosztu instalacji. W niektórych przypadkach zamiast wymiany falownika można wykonać montaż modułów z mikroinwerterami.

Z uwagi na ciągły rozwój tej odnogi odnawialnych źródeł energii, zwykle przy rozbudowie nie są już dostępne panele, które były montowane pierwotnie, tylko mocniejsze. W takim przypadku do dodatkowych paneli montuje się optymalizator Solaredge lub optymalizator Tigo lub Optymalizator Huawei – w zależności od falownika centralnego.

Aby nie trudzić się z wyborem paneli i mieć pewność, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej przyniesie oczekiwany skutek, warto powierzyć tę sprawę w ręce wyspecjalizowanych firm.

Może Cię zainteresować:  Dofinansowanie na fotowoltaikę dla firm – jak z niego skorzystać?

W KOBO Energy pracujemy w oparciu o rozwiązania renomowanych firm, instalując m.in.:

– panele Longi, panele Risen, panele Ja solar,

– falownik Huawei, inwerter Sofar, falownik Fronius, inwerter Growatt.

Pamiętajmy też, aby w żadnym wypadku nie podejmować się rozbudowy instalacji fotowoltaicznej na własną rękę, gdyż brak fachowej wiedzy niesie za sobą ryzyko błędów, które mogą skutkować pożarem lub zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

Oceń ten post
Szybki kontakt Zamów ofertę