Treść główna

Ulga – fotowoltaika jest prostsza niż myślisz!

Od stycznia 2019 roku na instalacje fotowoltaiczne funkcjonuje ulga. Fotowoltaika jest tym samym rozwiązaniem wspieranym przez rząd. Dzięki temu stała się znacznie atrakcyjniejszym sposobem na oszczędność niż jeszcze kilka lat temu. Celem rządowego wsparcia jest zachęcenie obywateli do korzystania z alternatywnych i bardziej ekologicznych źródeł energii. Czy naprawdę każdy może z nich skorzystać?

Ulga – fotowoltaika tańsza nawet o 32%

Co w istocie oznacza ulga? Fotowoltaika nie obciąża wówczas w całości budżetu inwestora. Skorzystanie z ulgi pozwala odliczyć koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej od dochodu podlegającego opodatkowaniu. Zdaniem ekspertów, dzięki niej koszt inwestycji w fotowoltaikę dla domu jednorodzinnego może być niższy nawet o 32%. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać wszyscy właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych domów mieszkalnych wolnostojących lub wchodzących w skład zabudowy bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Budynek, na którym zamierzamy zamontować system fotowoltaiczny z wykorzystaniem ulgi, może być podzielony na dwa lokale mieszkalne lub posiadać jeden lokal mieszkalny oraz jeden użytkowy, przy czym lokal użytkowy nie może przekraczać 30% powierzchni budynku.

Ulga – fotowoltaika i nie tylko

Ulga termomodernizacyjna umożliwia wymianę starych, przestarzałych źródeł ciepła. Mogą z niej skorzystać wszyscy, którzy planują całkowicie lub częściowo wymienić dotychczasowe źródło energii na odnawialne.  Co należy zrobić, by przysługiwała nam ulga? Fotowoltaika musi zostać zamontowana bezpośrednio na dachu lub na budynku gospodarczym czy też garażu, będącym częścią danej nieruchomości.

Podatnik ma prawo odliczyć od podatku wszelkie koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją prac termomodernizacyjnych, jednak muszą one zostać zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Wysokość odliczenia ustala się na podstawie faktur, sumując kwoty brutto (wraz z VAT). Kompletny wykaz wydatków związanych z zakupem materiałów czy realizacją usług objętych ulgą termomodernizacyjną jest dostępny w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Może Cię zainteresować:  Najlepsze aplikacje do fotowoltaiki – TOP 10 aplikacji monitorujących

Ulga fotowoltaika – jak ją rozliczyć?

Chcąc skorzystać z ulgi na instalację fotowoltaiczną, należy pamiętać, że od podatku nie może być odliczona kwota sfinansowana z dotacji, pożyczek i kredytów, lecz tylko realne koszty, które poniósł właściciel. Ulgę podatkową na instalacje fotowoltaiczne wykazuje się w załączniku PIT-O, który dołączamy do deklaracji PIT-36, PIT-37 lub PIT-28j. Ulga może objąć 17,19 lub 32 procent wszystkich kosztów związanych z montażem fotowoltaiki, w zależności od skali podatkowej, zgodnie z którą rozliczamy się z Urzędem Skarbowym.

Warto pamiętać, że ulga termomodernizacyjna dotyczy nie tylko montażu fotowoltaiki. Można z niej skorzystać podejmując szereg innych działań, mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia powietrza oraz eliminację negatywnych skutków efektu cieplarnianego. Kolejną kwestią, którą także dobrze jest wziąć pod uwagę, są komponenty, jakie stosowane są do montażu instalacji fotowoltaicznej. Urządzenia renomowanych marek: np. panele Longi, panele Risen, panele Ja solar, falownik Huawei, inwerter SolarEdge, falownik Fronius, inwerter Growatt, to gwarancja trwałości na lata.

 

Oceń ten post
Szybki kontakt Zamów ofertę