Wyposażamy domy w zaawansowane telewizory, automatycznie sterowane rolety okienne, klimatyzację i inne innowacyjne sprzęty. Wciąż jednak nie wykorzystujemy całego potencjału współczesnej technologii. Dalej uważamy systemy inteligentnego domu za coś ekskluzywnego, elitarnego. Całkowicie niesłusznie! Rozwiązanie to jest na wyciągnięcie ręki dla wielu osób. Co to jest inteligentny dom? Jakie systemy go tworzą?
Co to jest inteligentny dom – definicja
Pierwsze wzmianki o inteligentnych budynkach pojawiły się już w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych zaczęto wykorzystywać zautomatyzowane systemy hodowli roślin. Ówczesne technologie były wstępem do stworzenia intuicyjnych systemów służących do zarządzania budynkami. Początkowo wykorzystywano je w biurowcach i halach przemysłowych, by później przenieść je na budynki mieszkalne, tym samym tworząc pierwsze inteligentne domy.
Co to jest inteligentny dom? Według definicji jest to budynek wyposażony w nowoczesne systemy i technologie, które tworzą jeden, sprawnie funkcjonujący organizm. Budynek zintegrowany jest z instalacjami sterującymi urządzeniami domowymi i układami. Nad pracą wszystkich systemów i urządzeń czuwa system nadrzędny.
Inteligentne technologie można wprowadzić do domu na wiele sposobów. System nadrzędny może kontrolować pracę systemu alarmowego, monitoringu, oświetlenia, wentylacji, klimatyzacji czy ogrzewania, co umożliwia m.in. automatyczną regulację temperatury we wnętrzach, włączanie i wyłączanie świateł, czy też opuszczanie i podnoszenie rolet. Co więcej, system inteligentnego domu może kontrolować czujniki dymu, czy też wilgotność i czystość powietrza w przestrzeni mieszkalnej.
Ideą inteligentnego domu jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa domowników, energooszczędność oraz ochrona środowiska.
Czy warto?
Co to inteligentny dom? Masa korzyści dla mieszkańców! Przede wszystkim – dzięki integracji z systemem alarmowym oraz możliwości zdalnego sterowania – dom jest lepiej chroniony przed włamaniem. Domownicy mogą sprawdzać, co dzieje się w rezydencji, przebywając poza nią.
System inteligentnego domu:
- zwiększa komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej, dzięki sprawnej obsłudze większości sprzętów,
- podnosi funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, ponieważ wiele rzeczy wykonywanych jest automatycznie,
- wprowadza oszczędności do domowego budżetu,
- chroni środowisko.
Energooszczędność i ekologia systemu inteligentnego domu głównie wynika z zastosowania instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła.
Fotowoltaika i pompa ciepła jako elementy inteligentnego domu
Fotowoltaika i pompa ciepła idealnie wpisują się w charakterystykę inteligentnego domu. Panele fotowoltaiczne wytwarzają darmowy prąd ze słońca. Ich instalacja to nie tylko gwarantowane oszczędności przez przynajmniej 30 lat, ale także całkowite uniezależnienie się od podwyżek cen prądu. Fotowoltaika to czyste źródło energii – nie emituje zanieczyszczeń, a po zużyciu paneli możliwy jest ich recykling.
Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które oddaje pozyskaną ze słońca energię do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie, które obniża emisję CO2 przeciętnie o 20% w stosunku do kotłów gazowych. Montaż pompy ciepła przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę.
Podsumowując, co to inteligentny dom? To ekologia, ekonomia, funkcjonalność i najwyższy komfort. To przyszłość budownictwa! Rozwiązanie, które niedługo będzie nieodłącznym elementem naszego życia. Czy warto w nie zainwestować już dziś? Bez wątpienia!