Treść główna

Lepsza fotowoltaika na gruncie czy panele na dachu?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest ułożenie paneli na dachach domów czy budynków komercyjnych. Nic dziwnego, skoro przynosi to mnóstwo korzyści. Jednak nie zawsze najbardziej popularne rozwiązanie jest najlepsze. Dlatego jeśli dopiero zastanawiasz się nad wyborem instalacji fotowoltaicznej, rozważ różne opcje. Warto odpowiednio zgłębić temat m. in. pod kątem efektywności czy kosztów montażu, tak aby dokonać odpowiedniej oceny. Porównaj oba warianty, skonfrontuj zalety i wady. Być może okaże się, że rozwiązaniem idealnym dla Ciebie będzie fotowoltaika na gruncie?

Fotowoltaika na gruncie jest opcją elastyczną, ponieważ dysponując odpowiednio dużą działką mamy możliwość zwiększenia liczby paneli w przyszłości, jeśli na przykład nasze potrzeby na energię się zwiększą. Kiedy montujemy panele na dachu, niestety nie mamy już takiego wyboru.

Takie rozwiązanie oznacza również wygodny serwis, ponieważ nie wymaga prac na wysokościach. Ewentualne naprawy czy konserwacja są prostsze, a więc prace również przebiegają szybciej.

Największą zaletą fotowoltaiki na gruncie jest możliwość optymalizowania ustawień modułów. Co to oznacza? Możemy zainstalować panele fotowoltaiczne na gruncie w dowolny sposób, tak aby uzyskać jak najlepsze nasłonecznienie. Warto również pamiętać, że instalacja na gruncie paneli fotowoltaicznych do 50 kW nie wymaga żadnych pozwoleń na budowę.

Czy fotowoltaika na gruncie ma jakieś wady?

Oczywiście. Także i to rozwiązanie nie jest pozbawione pewnych wad. Przede wszystkim fotowoltaika na gruncie oznacza bardziej rozbudowany i skomplikowany proces montażu, spowodowany specjalistyczną i zaawansowaną konstrukcją pod panele. Wykonuje się ją na dwa sposoby: poprzez wkręcanie w grunt bądź montaż w betonie. Wiąże się to niestety z nieco większymi kosztami. Fotowoltaika na gruncie wymaga dużej, płaskiej i nieosłoniętej przestrzeni oraz powierzchni większej w porównaniu do instalacji na dachu. Ingeruje ona również w estetykę i przestrzeń, co może dyskredytować to rozwiązanie w oczach niektórych właścicieli posesji.

Kiedy fotowoltaika na gruncie to dobry wybór?

Pewne jest, że gdy instalacja na dachu czy elewacji jest niemożliwa, np. z powodu słabego dostępu do światła, nieodpowiedniego kąta nachylenia płaszczyzny dachu, za małej powierzchni dachu – fotowoltaika na gruncie to jedyna możliwa opcja.

Będzie doskonałym wyborem jeśli:

– posiadasz dobrą ekspozycję terenu,

– twoja działka nie jest zacieniona,

– bardzo złożona budowa dachu uniemożliwia zastosowanie instalacji fotowoltaicznej,

– cenisz wygodę konserwacji paneli i utrzymania ich w czystości.

Szybki kontakt Zamów ofertę