Standardowe moduły fotowoltaiczne montuje się na dachu gospodarstwa domowego. Co zrobić, jeśli założona moc instalacji wymaga znacznie większej przestrzeni lub gdy konstrukcja dachu uniemożliwia montaż paneli? Alternatyw jest całkiem sporo. Jedną z opcji może być fotowoltaika na wiacie.
Fotowoltaika na wiacie alternatywą dla tradycyjnie montowanych instalacji
Najpopularniejszym miejscem instalacji paneli fotowoltaicznych jest dach. To jedna z najtańszych opcji montażowych, która gwarantuje bardzo duży uzysk energii, jest mało inwazyjna i nie zajmuje wiele miejsca. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Powodów, dla których panele nie mogą znaleźć się na dachu, jest wiele.
Najczęściej okazuje się, że jego powierzchnia jest zbyt mała, by zamocować na nim instalację o takiej mocy, jakiej potrzebuje gospodarstwo domowe. Standardowe ogniwa fotowoltiaczne oferują około 200 W na jeden metr kwadratowy. Przy mniejszym zapotrzebowaniu instalacja zajmuje około 14 m2 dachu, ale domy o znacznie większym zapotrzebowaniu mogą wymagać dwa razy więcej paneli, a wraz z nimi – miejsca na montaż. W przypadku wielu gospodarstw może okazać się, że dach jest zbyt mały, by pomieścić wymaganą ilość ogniw PV.
Zdarza się też, że ograniczeniem okazuje się waga całej instalacji. Duża ilość paneli to jednocześnie znacznie większy ciężar, który musi unieść dach. W przypadku starszych domów może okazać się niemożliwe osadzenie tak ciężkiej konstrukcji w bezpieczny sposób.
Może zainteresować Cię także:
Trzeba też mieć na uwadze, że niektóre dachy po prostu nie pozwolą na optymalny montaż paneli. Wystarczy, że zadaszenie będzie ustawione w złym kierunku. Dach, który nie jest korzystnie ustawiony względem słońca, w znacznym stopniu ograniczy wydajność całej instalacji.
W każdym z tych przypadków optymalnym rozwiązaniem staje się fotowoltaika na wiacie.
Fotowoltaika na wiacie – zalety
Jeśli dach z różnych względów nie pozwala na instalację ogniw PV, fotowoltaika na wiacie może stać się najlepszym wyjściem. Zalet tego rozwiązania jest całkiem wiele. Wiata może znaleźć się w zasadzie dowolnym miejscu. Nie będzie problemem uniknięcie miejsc o dużym zacienieniu, co z kolei pozwoli uzyskać optymalne nasłonecznienie. Co więcej, wiata może być dowolnej wielkości. Do mocowania instalacji nie trzeba stawiać rozbudowanych fundamentów ani przeprowadzać trudnych prac budowlanych.
Jakby tego było mało, fotowoltaika na wiacie może zapewnić te same funkcje, co tradycyjna wiata. Jeśli potrzebujemy dodatkowego zadaszenia, aby stworzyć miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodowych, czy kiedy chcemy zapewnić sobie cień na tarasie, to takie rozwiązanie przyniesie podwójne korzyści.